zavřít
Upravit životopis

Životopis

Bohuslav Čáp byl český herec.

Během 2. světové války dostudoval obchodní školu a poté byl totálně nasazen. Od mládí hrál v Náchodě ochotnicky divadlo. Po válce se rozhodl pro profesionální divadelní dráhu, od roku 1945 hrál nejprve v Náchodě, poté vystřídal několik oblastních divadel (Jihlava 1946/1947, Kladno 1949/1950, Olomouc 1950 – 1961, Ostrava 1961 – 1966). V roce 1967 se stal členem činoherního souboru pražského Národního divadla, kde po svém odchodu do důchodu (v roce 1989) pohostinsky vystupoval až do své smrti.

Měl charakteristický herecký projev, který dokreslovala menší zavalitá postava, melancholicky laděná dikce i mírně zastřený hlas a posmutnělé oči. To vše jej do jisté míry předurčovalo k tvorbě podobných typů postav (komediálních i dramatických).

Do českého filmu vstoupil v roce 1952 svojí rolí v dodnes populární filmové pohádce Pyšná princezna, kde hrál ševce, který králi Miroslavovi půjčí své šaty. V československém filmu se objevoval poté ponejvíce koncem 60. a na počátku 70. let, v pozdějších dobách hrával téměř výhradně v Československé televizi, kde vytvořil celou řadu menších a drobnější rolí a roliček. Poměrně výraznou roli trumpetisty a kapelníkova kamaráda si zahrál v televizním seriálu Dispečer. V závěru života vytvořil řadu rolí v českých televizních pohádkách. Například hrál rádce v pohádce Princové jsou na draka.

Mohli by vás také zajímat…