zavřít
Upravit životopis

Životopis

Od čtyř let začala s baletní průpravou a v osmi letech získala stipendium na newyorskou School of American Ballet. Už v dětském věku se však věnovala i herectví. Nejdřív se představila na divadle, kde účinkovala mj. v broadwayské inscenaci komedie Carla Reinera Vstupte se smíchem a po boku Louise Gossetta jr. v broadwayské inscenaci hry Davida Westheimera My Sweet Charlie (cena Theater World Award 1967).

Současně se uplatnila v TV, kde mj. dostala větší úlohu v mýdlové opeře Love of Life (1961-67, Láska k životu). Herectví studovala na Quintanově škole a potom navštěvovala kurzy Uty Hagenové. Ve filmu působí od konce 60. let, kdy na sebe výrazně upozornila svými prvními rolemi: zoufalá těhotná účastnice tanečního maratonu Ruby v dramatu Koně se také střílejí (r. S. Pollack) a nevěsta Susan Hendersonová v přepisu divadelní komedie Josepha Bologny a Renée Taylorové Milenci a další cizinci (r. C. Howard).

Víc se však věnovala práci v TV, kde např. hrála hlavní postavu Anny Larsenové v seriálu The New Land (1974, Nová země). Teprve v 80. letech se prosadila úlohou automobilové závodnice Shirley Muldowneyové, za jejíž ztvárnění v životopisném filmu Srdce na kolech (r. J. Kaplan) byla nominována na Oscara 1983. Diváckou popularitu jí přinesla postava Holly McClaneové, manželky hlavního hrdiny (Bruce Willis), v akčních thrillerech Smrtonosná past (r. J. McTiernan) a Smrtonosná past 2 (r. R. Harlin). Jejím synovcem je herec Macaulay Culkin.

Mohli by vás také zajímat…