zavřít
Upravit životopis

Životopis

Brayden Schenn je kanadský profesionální hokejista, který nastupuje v NHL za klub Philadelphia Flyers.

Reprezentace
Reprezentoval v mládežnických kategoriích. Za kanadský tým do 18 let hrál na mistrovství světa 2008 v Rusku (zlato) a ve stejném roce i na Memoriálu Ivana Hlinky (zlato). V dresu reprezentace do 20 let hrál dvakrát na juniorském mistrovství světa - 2010 v Kanadě a 2011 v USA (v obou případech stříbro). Jeho 18 kanadských bodů z roku 2011 je kanadským rekordem v rámci jednoho mistrovství, navíc byl zvolen do All star týmu turnaje a vyhlášen nejužitečnějším hráčem i nejlepším útočníkem.

Kariéra
Do roku 2007 hrál dorosteneckou ligu v klubu Saskatoon Contacts, než zamířil do celku juniorské Western Hockey League Brandon Wheat Kings. V dresu tohoto týmu zažil dobrou nováčkovskou sezonu 2007/08 a v té další své výkony potvrdil, což se odrazilo i ve vstupním draftu NHL, kde si jej již na celkové 5. pozici vybral klub Los Angeles Kings. V sezoně 2009/10 působil jako kapitán Brandonu a na jedno utkání se objevil i za Los Angeles - 26. listopadu 2010 si odbyl premiéru v NHL na ledě Vancouver Canucks.

Ročník 2010/11 rozdělil mezi tři soutěže. Sezonu začal v Los Angeles, kde odehrál v říjnu osm utkání. Vedení jej po nich odeslalo na farmu do American Hockey League, v dresu Manchester Monarchs sehrál sedm zápasů. Pak se rozhodl pro návrat do WHL, Brandon jej po dvou utkáních vyměnil do Saskatoon Blades. Po vyřazení Saskatoonu v play off ještě posílil ve vyřazovacích bojích AHL Manchester.

V létě 2011 se stal součástí výměny mezi Los Angeles Kings a Philadelphií Flyers. V sezoně 2011/12 se prosadil do mužstva Flyers, v úvodu sezony hrál i za záložní celek Adirondack Phantoms v AHL. V jeho dresu strávil i začátek sezony 2012/13, protože v NHL probíhala výluka.

Brayden Schenn

26 let, hokejista