zavřít
Upravit životopis

Životopis

Brett Ratner se záhy stal jedním z nejúspěšnějších režisérů Hollywoodu. Ve dvaceti šesti letech režíroval svůj debut Řeč peněz, který se záhy stal komerčně velmi úspěšným hitem. I jeho druhý film s Jackie Chanem a Chrisem Tuckerem – Křižovatka smrti – byl velmi úspěšný. Vzhledem ke svým nákladům celosvětově vydělal 250 miliónů dolarů. Následoval komerční i kritický úspěch s filmem Otec rodiny, ve kterém si zahráli Nicolas Cage a Téa Leoni.

O rok později se s Křižovatkou smrti 2 vrátil do Hong Kongu, což studiu vydělalo 342 milionů dolarů. Jeho zatím poslední projekt – Červený drak – z roku 2002 se stal filmem s nejlepším říjnovým startovním víkendem americké kinematografie. Ratner se v šestnácti letech přihlásil na New York University’s Tisch School of Arts, čímž se po úspěšném studiu stal nejmladším absolventem. Při studiích na NYU Film School debutoval krátkým filmem Whatever Happened to Mason Reese, který získal několik cen a také grant Spielbergovy produkční společnosti Amblin Entertainment.

Slavný producent hip-hopových desek, Russel Simmons, jej na základě tohoto filmu najal na režii videoklipů, kterých pod jeho produkčními křídly natočil více než sto, maje na kontě spolupráci s umělci a skupinami jako Madonna, Mariah Carey, Jay-Z, Wu Tang Clan, D’Angelo, Heavy D, Mary J. Blige, Foxy Brown, Public Enemy, P. Diody. Ratner měl vždy ambice i na publikačním poli. Vydal kontroverzní knihu Mark Helfricha Naked Pictures of my Ex-Girlfriends a autorsky se podílel i na projektu Hilhaven Lodge: The Photo Booth Pictures, který vydalo nakladatelství Powerhouse Books. Je součástí organizace režisérů seskupených v tzv. Chrysalis Foundation, která se snaží pomoci bezdomovcům a společensky znevýhodněným.

Brett Ratner

51 let, herec, režisér, producent

Mohli by vás také zajímat…