zavřít
Upravit životopis

Životopis

Narodil se jako Brian Harold May v sobotu 19.července 1947 v anglickém Hamptonu a byl zakládajícím členem slavné londýnské rockové skupiny Queen, jejiž vůdčí osobností se později stal zpěvák Freddie Mercury. V pěti letech začal Brian chodit do základní školy ve Felthamu. Měl rád hudbu a rád zpíval, tak ho rodiče nechali zapsat na hodiny klavíru, ale Brian je nenáviděl - musel cvičit i v sobotu, kdy by radši byl venku.

Byl vášnivým sběratelem, sbíral comicsy, obaly, kabičky. V šesti letech se začal učit hrát na ukulele, dělal rychlé pokroky a brzy chtěl kytaru. K narozeninám dostal španělku, ale byla na něj veliká, tak si ji začal upravovat - upravil krk, vyrobil si improvizovanou přenosku a rázem měl akustickou kytaru.

Začal se také zajímat o astronomii a fotografování. Ve volném čase poslouchal desky a přitom hrál na kytaru, postupně od akordů přecházel na jednotlivé tóny - zajímal se o hru na kytaru do nejmenších detailů. Udělal zkoušky z teorie i praxe hry na klavír, ale od dalšího studia upustil. Začal psát melodie a hrál na rodinných večírcích.

Dostal se na gymnázium v Hamptonu (bylo to v duchu rodinné tradice). Postupem času zjišťoval, že jeho akustická kytara mu ke hraní hudby, která se mu líbila, nestačí. Na koupi nové elektrické kytary nebyly peníze, tak se Brian s otcem rozhodl, že kytaru vyrobí přesně podle svých představ. Jeho rudý speciál (nebo krbová kytara) ho stál 18 měsíců dřiny a asi 18 liber. Byl na ni pyšný a odolával nabídkám svých spolužáků k odkoupení. Vyzkoušel spoustu trsátek, než našel ten pravý zvuk a došel k závěru, že nejlépe zní s obyčejnou šestipencí.

Když mu bylo 17 zkoušel různá zaměstnání, ale také založil spolu se svým spolužákem Davem Dillowayem kapelu, ve které se stal vokalistou a hráčem na foukací harmoniku Tim Staffell. Skupinu nazvali 1984 (podle sci-fi knihy). Hráli ve veřejných sálech, školách. Na střední škole hrál Brian May v amatérském divadelním kroužku a byl členem pěveckého sboru.

Po skončení střední školy se přihlásil ke studiu astronomie na Imperial College v Londýně. Dále hrál ve skupině 1984. Jedním z památných vystoupení byl koncert 13.5. 1967, kdy doprovázeli Jimiho Hendrixe, který se stal později legendou. Ale protože Brian měl málo času (studium) a kapela zjistila, že nemá potřebnou jiskru, řekli si dost.

Brian May dále udržoval kontakt s Timem Staffellem a protože jim hraní chybělo, vyvěsili inzerát, v němž hledali hráče na bicí. Uspořádali konkurs - mezi uchazeči byl i student medicíny Roger Taylor.

Mohli by vás také zajímat…