zavřít
Upravit životopis

Životopis

Vyrůstal v kalifornském Beaumontu, kde jeho rodiče vlastnili kino. Vystudoval divadlo na San Diego State University (1968). Přestěhoval se do New Yorku a pokračoval v hereckých studiích u Stelly Adlerové. Začínal na jevištích v San Diegu, New Yorku a v Los Angeles (mj. ve hrách Eugena O'Neilla Cesta dlouhého dne do noci, Williama Ingeho Piknik, Bertolda Brechta Matka Kuráž, Oscara Wilda Vějíř lady Windermerové a v muzikálu West Side Story).

Od pol. 70. let vytvářel převážně záporné epizodní úlohy ve filmu i v TV, např. jednorukého lovce v akčním filmu z louisianských bažin Operace "Southern Comfort" (r. W. Hill), násilnického replikanta Leona v kultovní sci-fi Blade Runner (r. R. Scott), vězeňského práskače Streaka v kriminálním snímku Rudé horko (r. W. Hill), sadistického zabijáka Requina v kriminální komedii Tango & Cash (r. A. Končalovskij) nebo generála Munroa ve sci-fi Pátý element (r. L. Besson).

Úloha šéfa film. studia Joela Levisona v satiře na současný Hollywood Hráč (r. R. Altman) upozornila na nevyužívanou šíři jeho hereckého rejstříku, ale B. J. raději i nadále ztělesňoval nejrůznější padouchy v četných laciných akčních filmech.

Z desítek pohostinských vystoupení v TV seriálech připomínáme CHiPs, The Dukes of Hazzard, The A-Team - ČTV, Amazing Stories (Neuvěřitelné příběhy - ČTV), Dynasty (Dynastie - ČTV), Matlock - ČTV, Hunter - ČTV, Sledge Hammer (Sledge Hammer, policajt s r.o. - ČTV), Miami Vice - ČTV, The Young Riders (Mladí jezdci - ČTV), Tales from the Crypt (Příběhy ze záhrobí - ČTV), Renegade (Odpadlík - ČTV), Highlander - ČTV, Walker, Texas Ranger - ČTV, The Marshal - ČTV, The Lazarus Man (Lazar - ČTV), The Magnificent Seven (Sedm statečných), Millennium (Milénium - ČTV), The Sentinel (Ochránce - ČTV), Vengeance Unlimited (Pomsta s r. n.).

Mohli by vás také zajímat…