zavřít
Upravit životopis

Životopis

Pochází z prominentní aristokratické rodiny. Jeho dědeček byl guvernérem státu Utah, jeden strýc byl za války poradcem prezidenta Roosevelta a druhý strýc Archibald MacLeish se proslavil jako básník a dramatik.

Ovlivněn tvorbou herce Jamese Deana zanechal studia na University of Pennsylvania ve Filadelfii a odešel do New Yorku, kde navštěvoval herecké kurzy u Gordona Phillipse a roku 1958 vstoupil do Actors Studia. Po účinkování na mimobroadwayských scénách se představil v broadwayské inscenaci dramatu Tennessee Williamse Sladký pták mládí.

Od poč. 60. let vytvořil řadu menších i hlavních rolí v epizodách TV seriálů Naked City (Obnažené město), SurfSide 6, Ben Casey (1961), The Law and Mr. Jones (1962, Zákon a pan Jones), Stoney Burke (1962-63), The Fugitive (1963-66, Uprchlík), The Dick Powell Show, The Outer Limits (1963, Mimo hranice), The Virginian (1964-65, Virgíňan), Twelve O'Clock High (1965), The FBI (1965-68), Wagoon Train (Nákladní vlak), Rawhide, Laredo (1965), Shenandoah (1965), The Big Valley (1965-68, Velké údolí), The Loner, Gunsmoke (1966-69, Kouř z hlavně), Run for Your Life (Běh za tvůj život), The Came Bronson (1969), Land of the Giants (Země obrů), Bonanza (1970).

Před film. kamerou debutoval vedlejší rolí neurvalého venkovského křupana Jacka Ropera v sociálním dramatu Divoká řeka (r. E. Kazan). Dlouho byl obsazován většinou do rolí maniaků, brutálních lotrů a psychicky narušených jedinců, teprve až v 70. letech měl možnost prokázat šíři svého hereckého rejstříku.

Zaujal jako homosexuálně orientovaný basketbalový trenér Bullion v dramatu z prostředí radikálních vysokoškoláků Jeď, řekl (r. J. Nicholson), jako extrovertní snílek a podvodník Jason v kafkovsky laděném dramatu Král z Marvin Gardens (r. B. Rafelson) a zejm. jako botanik-kosmonaut Freeman Lowell, který se ve sci-fi dramatu Tichý chod (r. D. Trumbull) vzepře rozkazu, aby zničil na vesmírné stanici náklad ohrožených druhů pozemské flóry.

Do širšího mezinárodního povědomí se zapsal úlohou vznětlivého Toma Buchanana, jehož nevěru mu manželka (Mia Farrowová) oplácí svým milostným poměrem s jiným bohatým mužem (Robert Redford), ve film. adaptaci románu F. S. Fitzgeralda Velký Gatsby (r. J. Clayton).

Sebevraždou řeší svoji manželskou krizi další film. hrdina B. D., námořní důstojník Bob Hyde, který se nedokáže smířit s citovým vzplanutím manželky (Jane Fondová) k invalidnímu vietnamskému veteránovi (Jon Voight), v psychologickém melodramatu Návrat domů (r. H. Ashby); za tuto roli byl nominován na Oscara 1978.

Působivou kreaci, jež mu vynesla Stříbrného medvěda na MFF v Západním Berlíně, předvedl v úloze George Sitkowského, jednoho z pětice někdejších basketbalových hráčů, kteří se po letech setkávají a bilancují své nepříliš šťastné životy, ve film. přepisu divadelní hry Jasona Millera Ta mistrovská sezona (r. J. Miller).

Z druhého manželství B. D. s herečkou a režisérkou Diane Laddovou pochází herečka Laura Dernová. Roku 1969 se oženil s Andreou Beckettovou.

Mohli by vás také zajímat…