zavřít
Upravit životopis

Životopis

Caitlyn Jenner (přechýleně Caitlyn Jennerová, narozena jako William Bruce Jenner, * 28. října 1949, Mount Kisco) je americká televizní celebrita, která v roce 2015 podstoupila operativní změnu pohlaví. Před změnou pohlaví se Jenner věnoval atletice a na Letních olympijských hrách 1976 v Montrealu zvítězil v desetiboji.

Život před změnou pohlaví
Sportovní kariéra
Jenner se nejdříve věnoval vodnímu lyžování a americkému fotbalu, po úrazu kolena se přeorientoval na atletiku. Po roční destibojařské přípravě se v roce 1972 kvalifikoval na olympiádu v Mnichově, kde skončil desátý. V roce 1975 zvítězil v desetiboji na Panamerických hrách v Mexiku, ve stejném roce vytvořil světový rekord v desetiboji výkonem 8524 bodů. V následující sezóně svůj světový rekord ještě vylepšil na 8634 v nejdůležitějším závodě roku – v olympijském desetiboji na hrách v Montrealu. Po svém olympijském vítězství ukončil atletickou kariéru.

Osobní život
V roce 1972 si Jenner vzal Chrystie Crownoverovou, se kterou měl dvě děti, Burta a Casey. Manželství se rozpadlo a v roce 1981 bylo rozvedeno. Druhou manželkou Bruce Jennera byla Linda Thompsonová, se kterou byl ženatý v letech 1981 až 1986. V tomto manželství se narodili jeho synové Brandon Jenner a Sam Brody Jenner.

Po pěti měsících vztahu si Jenner 21. dubna 1991 vzal Kris Kardashianovou, která už tehdy měla čtyři děti, včetně Kim Kardashianové. Jennerovi a Kris se narodily dvě dcery, Kendall a Kylie. Manželství se rozpadlo po více než 20 letech a rozvedené bylo v prosinci 2014, v platnost ale rozvod vstoupil až 23. března 2015.

Jennerovy vlastní a zejména nevlastní děti z tzv. Klanu Kardashianů se proslavily v různých televizních show, zejména reality show a staly se celebritami.

Změna pohlaví a život po ní
Nedlouho po rozvodu s Kris Kardashianovou se Jenner stal terčem spekulací o tom, že chystá změnu pohlaví a chce se stát ženou. Zvolil si ženské jméno Caitlyn.

Časopis Vanity Fair vybral Caitlyn Jenner na titulní stránku svého červnového čísla roku 2015. V obsáhlém rozhovoru se Jenner mimo jiné svěřila, že její rodina přijala změnu pozitivně a dokonce má k Jenner jako Caitlyn lepší vztah než dřív k Bruceovi. Fotografie pro Vanity Fair pořídila Annie Leibovitz.

Mohli by vás také zajímat…