zavřít
Upravit životopis

Životopis

Bruce Frederick Joseph Springsteen zvaný „The Boss“, je americký rockový a folkový zpěvák, kytarista a multiinstrumentalista. Springsteen dlouhodobě spolupracuje se svou kapelou E Street Band. V USA za svou kariéru prodal více než 65 miliónů alb, celosvětově potom přes 120 miliónů. Za svou práci také získal mnohá ocenění, mj. 20 Cen Grammy, dva Zlaté glóby a jednoho Oscara za píseň k filmu Philadelphia. V roce 2004 byl magazínem Rolling Stone vyhlášen 23. největším umělcem všech dob.

V rodném kraji New Jersey prožil celé dětství. V sedmi letech viděl v The Ed Sullivan Show účinkovat Elvise Presleyeho, a tak se začal zajímat o muziku. Ve 13 letech si za 18 dolarů koupil první kytaru a začal se učit s místními kytaristy. Od svých 16 let zkoušel své umění po kavárnách v New Yorku.

Jeho první album z roku 1973 bylo kritiky velmi oceňováno (Springsteen zaujal svými texty i osobitým projevem), ale komerčně bylo neúspěšné, když se ho prodalo pouze 25 000 kopií. Ani druhé album se přes příznivá hodnocení neprodávalo příliš dobře. Springsteen si tak musel na větší úspěch počkat až do roku 1975, kdy vydal své nejpřelomovější album Born to Run, které se vyšplhalo na třetí příčku amerického žebříčku. Jeho dalším známým albem je Born in the U.S.A. z roku 1984, které bývá mnohdy špatně interpretováno jako USA oslavující (Ronald Reagan ho dokonce chtěl použít ve své prezidentské kampani, což Springsteen zakázal), ve skutečnosti se však na mnoha místech k USA staví kriticky.

Springsteen v Česku
Poprvé Bruce Springsteen zahrál v Česku v roce 1997, a to akusticky v Kongresovém centru v Praze.

V roce 2012, v rámci turné k nové desce Wrecking Ball, navštívil Springsteen Česko podruhé – tentokrát s velkolepou show a v doprovodu E Street Band. Koncert se konal 11. července v Synot Tip Aréně v Praze. Koncert dlouhý 3 hodiny a 20 minut s celkem 29 písněmi sledovalo 24 tisíc návštěvníků.

Mohli by vás také zajímat…