zavřít
Upravit životopis

Životopis

Anglický zpěvák a skladatel (též keyb, harm), známý především ze svého dlouholetého působení ve sk. Roxy Music. Narozen v r. 1945. Jeho sólová tvorba má blízko k soundu jeho mateřské skupiny (elegantní pop - soul - rock).

V r. 1964 zakládá svoji první skupinu - The Banshees. Poté se stěhuje do Newcastelu, kde zpívá s R&B skupinou The Gas Board. V r. 1968, po ukončení studíí, se stěhuje do Londýna a v r. 1971 zakládá Roxy Music. Počínaje prvním (a úspěšným) albem rozvíjí vedle sebe dvě hudební kariéry. Dobře se prodává i album Another Time, Another Place (1947). V r. 1976 vzniká dokonce doprovodná skupina The Bryan Ferry Band (Paul Thompson - dr, též člen R. Music, John Wetton - bg, Chris Spedding - g). Po úspěšném albu Let´s Stick Together (1976) se sestava mění a jejím členem se stává i kytarista Phil Manzanera, rovněž člen Roxy Music. Dobře se vede také desce In Your Mind (1977).

Největší úspěch v hitparádě (první pozici v Anglii) ale zaznamenává album Boys And Girls (1985), stejně jako kompilace Street Life - 20 Greatest Hits (1986), zachycující i skladby s Roxy Music. Na desce Beté Noire (1987) spolupracoval Ferry s kytaristou Johnny Marrem. Album Taxi (1993) obsahuje vesměs duety s Carleen Anderson. Ohlas na jeho tvorbu byl v USA nesrovnatelně menší než v Anglii a v Evropě.

Mohli by vás také zajímat…