zavřít
Upravit životopis

Životopis

Pochází ze středostavovské rodiny (oba obchodníci, ačkoliv jeho otec byl také pianistou a matka reportérkou). 1967-69 studoval design na New York University (NYU), ale studia nedokončil a věnoval se herectví. Účinkoval v několika dílech mýdlové opery The Doctors (Lékaři) a uplatnil se také jako komik v nočních klubech, kde si ho všiml režisér Robert Altman, který mu svěřil menší úlohu vojína Boonea v černé komedii z korejské války MASH a posléze titulní roli moderního Ikara ve snímku Brewster McCloud.

Potom vytvořil svoji nejznámější hereckou kreaci, postavu sebevraždou posedlého mladíka, který se zamiluje do staré babky (Ruth Gordonová), v kultovním filmu Harold a Maude (nominace na Zlatý glóbus 1971, nominace na Cenu BAFTA pro začínajícího herce). Absolvoval profesionální herecké kurzy, mj. u Billa Hickeyho, Groucho Marxe, Joan Darlingové a Stelly Adlerové.

Pak se věnoval divadlu, jednak na mimobroadwayských scénách a také jako zakládající člen souboru L.A. Classical Theater. 1976 se připoměl na film. plátně hlavní rolí novopečeného učitele Maxe Browna, který v období velké hospodářské krize prochází tvrdou zkouškou na kanadském venkově, v dramatu podle povídky Maxe Braithwaita Proč střílet učitele (r. S. Narizzano). Jeho další film. kariéra byla na sklonku 70. let přerušena vážnou dopravní nehodou, z níž se dlouhou dobu zotavoval.

Vystupoval pak většinou v podřadných filmech, pokračoval v práci na divadle a uplatnil se jako host v TV, mj. v pohádkách Rumpelstilskin - V (1982; r. Emile Ardolino), The Nightingale (1983, Slavík - V; r. Ivan Passer) ze série Faerie Tale Theater a v seriálech Tales from the Darkside (Příběhy z temnot), The Hitchhiker (Stopař), The Twilight Zone (Pásmo soumraku - ČTV), Midnight Caller (Půlnoční linka - ČTV), Dream On (Sni dál), Gun (Zbraň) aj. Teprve v 90. letech začal znovu dostávat zajímavější role i díky tomu, že na sebe upozornil jako režisér snímkem Ted a Venuše, v němž také hrál hlavní úlohu muže, posedlého vysněnou ženou.

Mohli by vás také zajímat…