zavřít
Upravit životopis

Životopis

Její matka je malířka. Navštěvovala klášterní gymnázium, ale přání rodičů pokračovat ve vzdělávání na vysoké škole nemohla vyplnit, protože jí z krátkého manželství zůstala dcera Pascale.

Pracovala v dílně na výrobu porcelánových figurek, než ji v roce 1964 objevil režisér Marc'O, který hledal nové tváře do svého avantgardního divadla.

Protože neměla s herectvím žádné zkušenosti, poskytl jí ve svých kurzech potřebnou průpravu; roku 1967 se připojila k divadelnímu souboru, jehož členy byli mj. Jean-Pierre Kalfon, Pierre Clémenti, Elisabeth Wienerová a Jean Sobieski. Spolu s nimi vystupovala na malých pařížských scénách kabaretního typu, kde pod vedením Marca'O inscenovali vlastní produkce, z nichž hru s názvem Idoly dokonce převedli do film. podoby. Skupina se rozpadla poté, co její členové nalezli koncem 60. let daleko výnosnější uplatnění před film. kamerou.

Poprvé na sebe výrazněji upozornila úlohou zhroucené herečky Claire, která odmítla hrát v inscenaci svého manžela (Jean-Pierre Kalfon), ve filmu Šílená láska (r. J. Rivette).

Také její další film. postavy, které ztělesnila v dílech umělecky ambiciózních evropských režisérů, se vyznačují citovou a psychickou nevyrovnaností, jistou výstředností a výjimečností: neukázněná rebelantská dívka Rosemunde, která jako dvanáctiletá údajně postřelila svého strýce (Marcel Vidal) a o jejímž případu se pokoušejí napsat TV scénář dva přátelé (Jean-Luc Bideau a Jacques Denis), ve snímku Salamandr (r. A. Tanner); mladá manželka francouzského konzula v Austrálii Viviane, vydávající se s výpravou hippies na Novou Guineu hledat neznámé údolí se zázračnou atmosférou, ve filmu Údolí (r. B. Schroeder); hrdinka jménem Janine, které zcela ztroskotá po třiceti letech manželství, v melodramatu Manželství (r. C. Lelouch); luxusní prostitutka a jinak spořádaná manželka Ariane, pořádající masochistické černé mše pro vybranou klientelu, v psychologickém dramatu Milenka (r. B. Schroeder); mysteriozní učitelka herectví Constance Dumasová, u níž studují čtyři společně bydlící dívky, v dramatu Parta čtyř (r. J. Rivette).

Příležitostně působí také na divadle, kde hrála mj. po boku Madeleine Renaudové ve hře Marguerite Durasové Celé dny ve stromech, v jejíž film. verzi ztvárnila tutéž postavu.

V listopadu 1995 pobývala pracovně v České republice, kde se spolu s Michelem Piccolim zúčastnila veřejné besedy ve Francouzském kulturním institutu v Praze.

Její dcera, předčasně zesnulá herečka Pascale Ogierová (1960-1984), se proslavila jako protagonistka filmu Les nuits de la plein lune (1984, Noci v úplňku; r. Éric Rohmer).

Mohli by vás také zajímat…