zavřít
Upravit životopis

Životopis

Herec, kterého známe především jako představitele sluhy Katoa ze série o Růžovém panterovi, se narodil v roce 1930 v britském Manchesteru. Během své letité kariéry sehrál desítky vedlejších partů, až překvapivě často buď vojáků, nebo farářů. Na televizní obrazovce v roce 1957 příznačně debutoval roličkou "prvního Japonce" v seriálu Hancock's Half Hour a v následujících letech se v různých, podobně okrajových partech objevoval v dobrodružně laděných seriálech Danger Man, The Avengers či The Saint.

V roce 1958 debutoval filmem The In of the Six Happiness (režie Mark Robson) v pozadí Ingrid Bergmanové a Roberta Donata. Mihl se i ve dvou bondovkách - v Goldfingerovi (1964) a v Žiješ jehom dvakrát (1967), a také v bondovské parodii Casino Royale (1967). V parodické rovině se osvědčil i ve snímku Martyho Feldmana Dvojčata (1977).

V roce 1964 sklidil poprvé zaslouženou pozornost jako Kato v druhém filmu o komisaři Clouseauovi (Peter Sellers) s názvem Komisař Clouseau na stopě. Objevil se i v dalších pokračováních: Návrat Růžového pantera (1974), Růžový panter znovu zasahuje (1976) a Pomsta Růžového pantera (1978). Po Sellersově boku si zahrál i v jeho posledním filmu - parodii The Fiendish Plot of Dr. Fu Manchu (1980), který uvedla Česká televize, a po jeho smrti zůstal věrný panterovské sérii ve filmech Stopa Růžového pantera (1982) a Syn Růžového pantera (1993).

Z "vážnějších" titulů jeho filmografie můžeme jmenovat válečné drama Freda Schepisiho Plenty (1985) s Meryl Streepovou nebo drama Stevena Spielberga Říše slunce (1987).

Mohli by vás také zajímat…