zavřít
Upravit životopis

Životopis

Jako dcera slavného břichomluvce Edgara Bergena (1903-1978) a herečky Frances Westonové vyrůstala v luxusním uměleckém prostředí. Navštěvovala soukromé školy ve Washingtonu a ve Švýcarsku, na University of Pennsylvania nedokončila studia dějin umění a kreativního psaní. Od mládí projevovala herecké nadání, ale uplatnila se nejprve jako modelka pro časopisy Vogue a Esquire.

Začala se intenzivně věnovat psaní, fotografování a filmování, tyto své schopnosti využívala zejm. při cestování po světě. Proslula svými feministickými názory a politickou angažovaností. Jako dvacetiletá debutovala před film. kamerou rolí lesbické studentky Lakey Eastlakeové ve film. adaptaci románu Mary McCarthyové Parta (r. S. Lumet). Následovaly další hlavní film. role i hostování v TV, kde se mj. objevila v seriálech Coronet Blue, Sesame Street (Sezame, otevři se - ČTV) a The Muppet Show.

Díky svému aristokraticky přitažlivému zjevu vytvářela převážně povrchní úlohy. Jen zřídkakdy dostala možnost hlubšího hereckého prožitku, jako např. v hořké satiře sexuálních mravů Tělesné vztahy (r. M. Nichols), v níž hrála studentku práv Susan. Své zkušenosti z novinářské praxe zúročila v postavě reportérky Candice, do níž se zamiluje francouzský žurnalista (Yves Montand), v psychologickém filmu Žít a užít (r. C. Lelouch).

Také v historické fresce Gándhí (r. R. Attenborough) ztělesnila novinářku Margaret Bourke-Whiteovou, která zasáhne do života slavného indického státníka. Za svůj výkon v úloze Jessiky Potterové, manželky toužící po životním rozletu v romantické komedii Začít znovu (r. A. J. Pakula), byla nominována na Oscara 1979. Největší hereckou příležitost jí nakonec nabídla malá obrazovka.

Titulní role reportérky v mimořádně úspěšném sitcomu Murphy Brown (1988-98; + spol. prod.) jí přinesla kromě dalších vavřínů pětkrát cenu Emmy, dva Zlaté glóby a rovněž jí poskytla příležitost pro uplatnění vlastních feministických názorů. S touto postavou se také pohostinsky objevila v seriálech Seinfeld - ČTV a Ink.

V 80. letech se C. B. soustředila více na práci fotoreportérky; její snímky amerických prezidentů uveřejnily významné americké magazíny (mj. Life, Cosmopolitan, Vogue, Esquire a Playboy). 1984 vydala autobiografickou knihu Knock Wood (Zaklepej na dřevo). Byla manželkou francouzského režiséra Louise Mallea až do jeho smrti (1980-95).

Mohli by vás také zajímat…