zavřít
Upravit životopis

Životopis

Významný představitel rockové avantgardy, vl. jm. Don Van Vliet (nar. 1941). Na původních bluesových kořenech postavil vlastní originální hudební jazyk, často s hodně dadaistickými texty. Pochází z Kalifornie a již v době studií se setkává s Frankem Zappou (už na konci 50. let hráli v R&B skupinách Blackouts a Omens). V r. 1962 sestavil kapelu Soots.

Od roku 1964 vede vlastní sk. Magic Band. Už po prvním albu soubor opustil R. Cooder. Asi nejuznávanějším albem se stala deska Trout Mask Replica a produkovaná Frankem Zappou. V roce 1974 se většina členů Magic Bandu rozhodla odejít a založit skupinu Mallard (Cotton a Haydon ale odešli už v r. 1970 a Frenche vytřídal Estrada v r. 1972). Následující rok nahrává Beefheart živé album se Zappou nazvané Bongo Fury. Nová sestava Magic Bandu se objevuje v r. 1976. Složení Magic Bandu se po celou dobu působení velmi měnilo.

V letech osmdesátých se Beefheart opět věnuje své původní umělecké profesi - vytvarnému umění - a nahrává čím dál méně. V roce 1987 mu vyšla básnická sbírka Skeleton Breath Blush. Muzikantsky ovlivnil řadu dalších hudebníků, m.j. Toma Waitse, Pere Ubu a P.I.L.