zavřít
Upravit životopis

Životopis

Americká skladatelka, klavíristka, saxofonistka a zpěvačka, jedna z nejvýznamnějších osobností fúze jazzu a rocku, vlastním jménem Carla Borg. Narozena v kalifornském Oaklandu v roce 1938. Začátkem 60. let psala první skladby pro kvarteto svého prvního manžela Paula Bleye.

V roce 1964 přichází do New Yorku a stává se členkou sdružení Jazz Composers Guild. V polovině 60. let začíná také vystupovat a spolupracuje se svým druhým manželem Michaelem Mantlerem. Společně zakládají i vlastní gramofonovou značku Watt. Její vrcholné dílo je opera Escalator Over The Hill, na níž se podílelo mnoho významných jazzových i rockových hudebníků (na desce vydána v roce 1972). Od poloviny 70. let už nejsou její skladby tak avantgardní ale přesto si zachovávají osobitý rukopis.

Bley byla vždy ceněna především jako skladatelka, jejíž kompozice velice často nahrávali jiní muzikanti. Po deskách, které kritika nepřijímala přiliš nadšeně, má opět velmi dobrý ohlas album Duets, které nahrála v roce 1988 společně se Stevem Swallowem.

Carla Bley

82 let, zpěvačka, skladatelka, kytaristka

Mohli by vás také zajímat…