Cary Grant (vlastním jménem Alexandr Archibald Leach) se narodil v anglickém Bristolu 18. ledna 1904. Jeho otec, zaměstnanec krejčovského závodu, stěží mohl uživit svou nemocnou manželku, která strávila většinu života v psychiatrických léčebnách,...

Životopis

Cary Grant (vlastním jménem Alexandr Archibald Leach) se narodil v anglickém Bristolu 18. ledna 1904. Jeho otec, zaměstnanec krejčovského závodu, stěží mohl uživit svou nemocnou manželku, která strávila většinu života v psychiatrických léčebnách, a syna. I z tohoto důvodu opustil ve třinácti letech Alexandr rodinu a přidal se ke skupině kočujících artistů. Postupně se naučil různým disciplínám, byl akrobatem, iluzionistou, žonglérem, klaunem, tanečníkem a pouťovým zpěvákem kupletů. S touto skupinou procestoval celou Británii a Evropu.

V roce 1920 odjeli na turné po Americe, v New Yorku se rozhodl zůstat a skupinu opustit. Zkoušel se zde uchytnout, ale nedařilo se mu podle jeho představ, a tak se v roce 1923 vrací do Anglie. Zde se mu podařilo prosadit do malých roliček v londýnských divadlech. Při jedné z jeho rolí si ho všiml Arthur Hammerstein a obsadil ho do úspěšného muzikálu Zlaté štěstí, který byl uveden i na Brodwayi. Po tomto angažmá zůstává v USA a účinkuje v operetách a muzikálech v divadle v St. Louis. V roce 1932 zkouší štěstí v Hollywoodu. Je přijat společností Paramount, která v té době shání náhradu za Gary Coopera. Studio si kladlo podmínku na změnu jména, a tak se z Alexandra Archibalda Leache stává Cary Grant.

Svou první roli ve filmu si odehrál v muzikálu To je noc (1932). V tomto roce natáčí dalších sedm filmů, z nichž upoutal snímek Plavovlasá Venuše (1932), kde si zahrál po boku Marlene Dietrich. V kariéře mu velmi pomohla extravagantní herečka Mae West, která si ho vybrala jako partnera do filmů Ona mu ublížila (1933) a Já nejsem anděl (1933). S další hvězdou, Katharine Hepburn, si zahrál ve filmu Sylvia Scarlet (1936). V roce 1937 mu vypršela smlouva se studiem Paramount a stává se hercem na „volné noze“. Velký úspěch a zvýšení popularity mu přinesly jedny z prvních amerických crazy komedií Nahá pravda (1937) a Leopardí žena (1938). Svůj herecký rejstřík rozšířil i v dramatickém příběhu poštovních letců Jen andělé mají křídla (1939).

V tomto filmu začal ztvárňovat, v pozdější době typický, typ osamělého muže. Toho využil i režisér Alfred Hitchcock, který ho obsadil do kriminálního dramatu Podezření (Suspicion, 1941). V pozdějších letech natočil s tímto režisérem další úspěšné filmy, Pověstný muž (1946), Chyťte zloděje (1955), Na sever Severozápadní linkou (1959) a Šaráda (1963). Za celou svou hereckou kariéru u filmu, kterou ukončil v roce 1966, hrál ve více než sedmdesáti filmech. Kromě již výše uvedených stojí za připomenutí jeho role ve filmech Serenáda za úsměv (1941), Noc a den (1946) v roli hudebního skladatele Cole Portera, Pýcha a vášeň (1957), Indiskrétní příběh (1959).

I když filmy s Cary Grantem byly zárukou kasovního úspěchu, za své role se dočkal pouze dvou nominací na Oscara. Ocenění se dočkal až v roce 1970 kdy obdržel Oscara za jedinečné herecké mistrovství. Po ukončení kariéry u filmu se věnoval obchodu a občas účinkoval v televizních pořadech, nejznámější z nich byl pořad Rozhovor s C.G., ve kterém odpovídal na dotazy přítomných diváků. Během svého života byl čtyřikrát ženatý, každá z jeho následujících manželek byla mladší něž předešlá. Zemřel 29. listopadu 1986 v Davenportu na srdeční infarkt. V roce 2004 byl v anketě časopisu Premiere vyhlášen za Nejlepšího herce všech dob.