zavřít
Upravit životopis

Životopis

Od raného dětství se musela sama o sebe postarat. V šesti letech jí umřela matka a otec, který pracoval v hutích, ji poslal do internátní církevní školy, kde se začala věnovat divadlu.

Herecké vzdělání získala v Oxford School of Drama (1983), kde účinkovala mj. v Čechovově Višňovém sadu a v Pinterově Zradě. Profesionální dráhu zahájila účastí v seriálu Inspector Wycliffe (1993, Inspektor Wycliffe).

První zkušenost s filmem absolvovala úlohou panenské a paranoidní Rose, která s dalšími šesti kamarády diskutuje otevřeně pod vlivem drog o svých problémech během víkendu na venkovském sídle, v nízkorozpočtovém hororu Loaded (r. A. Campionová).

Rázem se prosadila na obou stranách Atlantiku postavami rozhodných a vnitřně odhodlaných mladých žen ve filmech z různých epoch: půvabná dívka Muron, jež doplatila životem na svou lásku k legendárnímu středověkému buřiči (Mel Gibson), v historicko-dobrodružné fresce o boji Skotů za svobodu Statečné srdce (r. M. Gibson); milenka zlotřilého prospektora (James Caan), kterou unese domorodý hledač zlata (Christopher Lambert), v dobrodružném snímku z Aljašky koncem 19. století Tašunga (r. N. Gaup); benátská kurtizána Veronika Franková, která zachránila v 16. století své město, v dramatu Nebezpečná krása (r. M. Herskovitz); romanticky založená Stella, přicházející z města jako dobrovolnice pracovat na venkov, v dramatu z období 2. světové války Armáda v sukních (r. D. Leland).

Současně se věnuje také divadlu; v červenci 2000 se představila na jevišti londýnského Royal National Theater v dramatu Arthura Millera Všichni moji synové (nominace na Olivierovu cenu).

V roce 2005 se objevila jako Sonia Rand, která vynalezla moderní cestování v čase, ve filmu režiséra Petera Hyamse, Lovci dinosaurů (A Sound Of Thunder).

Mohli by vás také zajímat…