zavřít
Upravit životopis

Životopis

Navštěvovala klášterní školu ve Velké Británii. Poté, co se přestěhovala do USA, vystudovala drama na newyorské Ithaca College. Hereckou dráhu zahájila na regionálních a mimobroadwayských scénách, kde se během sedmiletého působení představila např. ve hře Richarda Wesleyho The Mighty Gents (New York Shakespeare Festival), v Mumbo Jumbo (Lincoln Center) a v Ibsenově dramatu Hedda Gablerová (Old Globe Theatre).

Od sklonku 70. let se uplatňuje na film. plátně, ale teprve až o deset let později vstoupila do mezinárodního povědomí díky roli energické a hašteřivé majitelky zchátralého motelu Brendy, jejíž dosavadní život změní náhodná návštěva korpulentní německé turistky (Marianne Sägebrechtová), v melancholické komedii Hotel Bagdad (r. P. Adlon).

V následujícím období již před kamerou nedostala tak výrazné role. Větší příležitosti se jí však naskytly v TV; přesvědčivý výkon podala v úloze matky zápasící za lepší život svých dětí v adaptaci knihy J. Anthonyho Lukase o zrušení rasové segregace na bostonských školách Společná půda. Mezi adeptky nominované na cenu Emmy ji vynesla pohostinská role skeptické agentky FBI z populárního sci-fi seriálu Chrise Cartera The X-Files (1994, Akta X - ČTV).

Jako atraktivní herečka černé pleti byla obsazena i do jiných úspěšných seriálů; objevila se jako dr. Angela Hicksová v seriálu z nemocničního prostředí ER (1994-95, Pohotovost - ČTV), jako asistentka z psychiatrie Lucy v seriálu z oaklandské nemocnice Birdland (1994), jako vražedkyně Dawn Murphyová v seriálu z prostředí wisconsinské ženské věznice Women in Prison (1987-88, Uvězněné ženy).

Kromě herectví se věnuje na profesionální úrovni zpěvu (nominace na cenu Grammy za album Grow Old Along with Me, the Best Is Yet to Be). Navíc se angažuje v celosvětovém hnutí proti aparteidu a podílela se v Senegalu na výstavbě malého muzea pro studium kultur africké diaspory.

Mohli by vás také zajímat…