zavřít
upravit profil

spisovatel, historik, redaktor, pěvec

narozen: 26. 6. 1934 Praha, Československo  † 29. 7. 2007 None

Upravit životopis

Životopis

Pěvec a redaktor Čestmír Kráčmar byl mimo svůj obor také historikem, spisovatelem a pedagogem. V r. 1992 stál Kráčmar společně s dalšími u zrodu pražské Pěvecké konzervatoře a stal se jejím prvním ředitelem a později také profesorem oborů klasický zpěv a historie. Pestré umělecké nadání Kráčmar v sobě nezapřel a kromě zpívání byl také spisovatelem a fotografem. Neméně významná je také jeho duchovní činnost. Kráčmar byl zvolen prvním biskupem brněnsko-olomoucké eparchie, biskupem pravoslavné církve v Sokolově a představeným Rady starších české církve pravoslavné. Čestmír Kráčmar zemřel ve věku 73 let.

Hudba a zpěv: Čestmír Kráčmar byl dlouholetým zpěvákem bývalého vojenského Armádního uměleckého souboru Víta Nejedlého. Kráčmar byl také sólistou Jihočeského divadla České Budějovice a jeho baryton měli možnost také slyšet návštěvníci opery pražského Národního divadla, kde taktéž jako sólista hostoval.

Redaktorská a spisovatelská tvorba: Kromě zpívání pracoval Kráčmar také jako dlouholetý redaktor a později hlavní redaktor časopisu Hlas pravosloví a mimo této literární činnosti se věnoval také psaní odborných literárních děl pro pěvce, z nichž za zmínku stojí Úvod do studia hlasové výchovy a zpěvu. Kráčmar ale také napsal několik beletristických děl. Panychida za statečné vyšla r. 1988, kniha Výstřely na Požárech, kterou obohatil o své fotografie byla poprvé vydána v r. 1991 a o 6 let později v reedici znovu. Na Kráčmarově spisovatelském kontě kromě výše uvedených titulů nalezneme také vzpomínky z Rakovnicka Klukoviny, které na svět přišly r. 1992 a duchovní pojednání Jeroným Pražský.

Tituly a ocenění: Čestmíru Kráčmarovi byl dělem Řád sv. Cyrila a Metoděje.

Bibliografie autorská (výběr): Úvod do studia hlasové výchovy a zpěvu; 1988 - Panychida za statečné; 1991 - Výstřely na Požárech; 1992 – Klukoviny; 1997 - Výstřely na Požárech (reedice); Jeroným Pražský; ...

Čestmír Kráčmar

73 let, spisovatel, historik, redaktor, pěvec