zavřít
Upravit životopis

Životopis

Americká funk-soulová zpěvačka a skladatelka, původem ze st. Illinois (nar. 1953), vl. jm. Yvette Marie Stevens.

Na konci 60. let zpívá ve sk. Crystalettes a Shades Of Black, později v souborech Lock & Chain a Lyfe. Působí i v chicagském divadle Afro-Arts. V r. 1972 nastupuje do kapely Ask Rufus. Ta v r. 1973 zkracuje název na Rufus a v témže roce se objevuje jejich 1. album. Funky i soul v jejich podání se v následujících letech dobře prosazuje a od r. 1978 působí už pod názvem Rufus & Chaka Khan. V témže roce natáčí i 1. sólové album a z kapely odchází. Přesto z důvodů dodržení smlouvy s nimi ještě jistý čas nahrává.

V r. 1979 má hit I´m Every Woman. V sólových nahrávkách, které mají modernější sound než Rufus, se objevuje řada slavných černošských hudebníků (S. Wonder, Prince, M. Davis, B. Womack, atd.). V r. 1982 se opět spojuje se sk. Rufus. Za rok 1983 obdrží hned 3 ceny Grammy - jednu za album Chaka Khan (1982). V listopadu 1984 dosahuje 1. příčky angl. hitparády singl I Feel For You (cover verze Prince) a úspěšné je i stejnojmenné album.

Chaka Khan se hřeje na výsluní i v 2. pol. 80. let. Objevuje se též na nahrávkách Roberta Palmera, D. Bowieho a S. Winwooda. Za album The Woman I Am (1992) dostala další Grammy. Na desce Come 2 My House (1998) se producentsky opět podílel Prince.

Mohli by vás také zajímat…