zavřít
Upravit životopis

Životopis

Vyrůstal ve Worcestershire jako syn inženýra a číšnice. Vystudoval grafický design na Plymouth College of Art a na Leicester College of Art. Pracoval jako kulisák v jednom divadle v londýnském West Endu a začal se hlouběji zajímat o herectví. Poč. 70. let se přidal ke kočovné divadelní společnosti a účinkoval na různých provinčních scénách. Stal se členem Royal Shakespeare Company (1975-80), kde hrál Fortinbrase a Renalda v Hamletovi, Catesbyho v Richardu III., Lancastera v Jindřichu IV., Olivera v Jak se vám líbí a titulní postavy v Jindřichu V. a v Koriolanovi.

V té době se už také uplatnil v TV, kde se proslavil rolí seržanta Guye Perrona ve výpravném seriálu Perla v koruně, natočeném podle románů Paula Scotta o posledních letech britské koloniální nadvlády v Indii. Ve filmu začínal poč. 80. let epizodními rolemi v bondovkách (Špión, který mne miloval a Jen pro tvé oči), než dostal velkou příležitost v úloze rozervaného milence britské protinacistické odbojářky (Meryl Streepová) v psychologickém dramatu podle hry Davida Hareho Víc než dost (r. F. Schepisi).

V různých epochách nedávné minulosti se pohybují i jeho další výrazné figury: hollywoodský režisér D. W. Griffith, který přijme do svých služeb bratrskou dvojici zručných italských řemeslníků (Vincent Spano a Joaquim de Almeida), v nostalgickém retrosnímku Dobrý den, Babylónie (r. P. Taviani a V. Taviani); aristokratický playboy Josslyn Hay, který se stane obětí vraždy, v adaptaci knihy Jamese Foxe White Mischief (r. M. Radford), popisující známý skandál z prostředí britské smetánky v Nairobi na začátku 40. let; přitroublý anglický archeolog Anthony Bowles, jeden ze skupinky cizinců, o jejichž bouřlivých vztazích na řeckém ostrově pod tureckou nadvládou vypráví psychologické drama Pascaliho ostrov (r. J. Dearden).

Mnohem častěji však vytvářel postavy padouchů (Zlaté dítě, Čínský měsíc, Poslední akční hrdina). Jako host se mj. objevil v TV seriálech The Professionals (Profesionálové - ČTV), Tales of the Unexpected (Neuvěřitelné příběhy - ČTV) a v TV také vytvořil jednu ze svých nejlepších úloh, titulní postavu ve Fantómovi opery. V listopadu 2000 se představil na jevišti londýnského Lyric Theater po boku Jessicy Langeové jako manžel James Tyrone v O'Neillově dramatu Cesta dlouhého dne do noci.

Mohli by vás také zajímat…