Charlie Chaplin

herec, scénárista, režisér, komik

Narození:
16. dubna 1889
Úmrtí:
25. prosince 1977, důvod: rakovina slinivky
Charlie Chaplin, vlastním jménem Charles Spencer Chaplin, patří k nejslavnějším světovým filmovým tvůrcům. Své filmy vytvářel od námětů, přes scénář a režii až po hraní v hlavní roli. Po celé Evropě se v jeho době konaly soutěže o napodobování...

Životopis

Charlie Chaplin, vlastním jménem Charles Spencer Chaplin, patří k nejslavnějším světovým filmovým tvůrcům. Své filmy vytvářel od námětů, přes scénář a režii až po hraní v hlavní roli.

Po celé Evropě se v jeho době konaly soutěže o napodobování Charlieho Chaplina. Charlie se jednou do podobné soutěže pod falešným jménem přihlásil. Vypadl hned v prvním kole.

C harles Spencer Chaplin se narodil 16.dubna 1889 v Londýně. Jeho otec, Charles Spencer starší a matka, Hannah Harriette Hillová, byli varietní umělci. Navzdory atmosféře zábavného průmyslu, která ovládala celý jejich život, měli Charles a jeho nevlastní bratr Sydney dětství jako vystřihnuté z knih Charlesa Dickensa – plné bídy, hladovění a chudoby.

Charles byl velmi odtažité dítě. Neměl rád společnost ostatních dětí a neuměl se s nima bavit. V dnešní době bychom ho nazvali maminčiným mazánkem. Matka pro něj byla zdrojem inspirace. Učil se od ní nejen hereckým technikám, ale také životním postojům. Jeho otcovi, bohémskému umělci, rodinný život nesvěčil. Proto zanedlouho po Charlesovém narození rodinu opustil. Charles poprvé vstoupil na prkna, co něco znamenají, v 5ti letech. Zastoupil matku, která při zpívání náhle ztratila hlas. Jeho vystoupení bylo tak zábavné, že mu lidé začali na jeviště házet drobné mince. Salvu smíchu vyvolalo také to, jak Charles náhle přestal zpívat, posbíral mince a potom pokračoval ve zpěvu, jako by se nechumelilo. Bohužel i navzdory tohoto drobného úspěchu rodina neměla dostatek peněz na normální život. Matka se odstěhovala do londýnského chudobince a Charles a Sydney museli odejít do Hanwellské školy pro sirotky a chudé děti. A později je postihl další úder osudu. U jejich matky se projevila duševní nemoc a chlapců se ujal jejich otec. Ten na tom nebyl o moc lépe. Byl to těžký alkoholik a nechával se živit svou milenkou. Alkoholismus byl často nemocí většiny umělců a taktéž i přícinou smrti jen 38 letého Charlesa Spencera Chaplina staršího. Od té chvíle se oba bratři museli živit téměř sami. Vrátili se sice k matce, ta však nebyla schopná se o ně postarat. Jelikož Charlie uměl pouze jediné – rozesmívat lidi, rozhodl se tím živit.

V sedmnácti se přidal k revue Freda Karnoa, se kterým cestoval po celé Americe. V listopadu 1913 podepsal kontrakt s Mackem Sennettem z firmy Keyston a odešel do Hollywoodu. Jeho první film Making a Love měl premiéru v listopadu 1914. V tom stejném roce natočil Charlie dalších 35 filmů. Jeho značknou se stal tulák se štětkou vousů, s pinčem a bambusovou paličkou, v příliž volných nohavicích a obrovských botech. Jak sám později řekl, ke svému image přišel vlastně náhodou: „Neměl jsem ponětí, jak by měla moje postava vypadat. Jednoduše jsem otevřel skříň a navlékl jsem na sebe, co jsem viděl. A jelikož jsem se nemohl rozhodnout, zda mám být tulák mladý a nebo starý, přidal jsem mu ještě vousy, aby nebylo tak lehkém určit věk.“

Byl to obrovský úspěch. Lidé ho milovali. A on konečně vydělával velké peníze. V roce 1919 založil spolu s hercem Douglasem Fairbanksnem, jeho manželkou Mary Pickfordovou a režisérem D. W. Griffithnem společnost United Artists. A ještě intenzivněji pokračoval v natáčení grotesek. Němé filmy, jako Kid, Zlatá horečka, Světlá velkoměsta – později vystřídali zvukové, ty však nebyly o nic méně úspěšné (např. Diktátor z roku 1940).

Kromě herectví měl však Charlie Chaplin velký talent ještě na něco – svádět mladistvé dívky. Jeho pravá manželka Mildred Harrisová měla jen 16 let. On byl o 14 let starší. Také jeho další žena Lita Greyová měla 16 let, on však už měl 35. Porodila mu dvě děti, i přes to se po dvou letech rozvedli.

S 19ti letou Paulette Godardovou, kterou si vzal jako 44letý, jim manželství vydrželo jen 6 let. V červnu roku 1943 se oženil se svojí čtvrtou a poslední ženou. Osmnáctileté dceři dramatika Eugena O 'N eilla – Oone – velký věkový rozdíl nepřekážel. Oona mu porodila osm dětí a vydržela s ním až do jeho smrti. Navzdory tomu, že si rozený londýňan vybudoval v Americe obrovskou kariéru, tato země mu k srdci nikdy nepřirostla. Nikdy si nezažádal o občanství, což se mu v 50. letech vymstilo. Mccarthizmus krutě zasáhl do jeho života – dostal se na listinu podezřelých z protiamerické činnosti. V roce 1952, když odcestoval do Británie na premiéru svého nejnovějšího filmu Limelight, ještě na lodi dostal zprávu, aby se už do Ameriky nevracel, protože ho tam nepustí. Hrdý Charlie Chaplin se s celou rodinou přestěhoval do Švýcarska. Do Ameriky se vrátil už jen jednou. V roce 1972, kdy mu Akademie udělila Oscara za celoživotní dílo. Byl dojatý, ale ani tak tu nechtěl zůstat. Vrátil se domů, do Vevey, kde 25. prosince 1977 jako 88letý zemřel. Odešel pokojně ve spánku, obklopený rodinou.

Ještě jednou se však jeho jméno ocitlo na prvních stranách novin. V březnu 1978 totiž někdo ukradl jeho tělo z rodinné hrobky. Policii se pachatele podařilo dopadnout až 18.května téhož roku.