zavřít
Upravit životopis

Životopis

Charlotte Reinagle Cooperová byla anglická tenistka, členka tenisového oddílu Ealing Lawn Tennis Club, šestinásobná poražená finalistka a pětinásobná vítězka dvouhry ve Wimbledonu. Historicky první olympijská vítězka ve dvouhře žen a smíšené čtyřhře.

Tenisová kariéra
Pro svou výšku, hubenou a elegantní postavu získala přezdívku „Chattie“. Na Letních olympijských hrách 1900 v Paříži, kterých se poprvé zúčastnily ženy, získala zlatou medaili ve dvouhře. Další olympijské vítězství na stejných hrách přidala ve smíšené čtyřhře spolu s krajanem Reginaldem Dohertym.

12. ledna 1901 se provdala za tenistu Alfreda Sterryho. Daný rok získala svůj čtvrtý wimbledonský titul v singlu. Poté opustila sportovní kariéru a věnovala se rodině. K závodnímu tenisu se však vrátila a v roce 1908 triumfovala ve Wimbledonu popáté. V den vítězství jí bylo 37 let a 282 dní a do současnosti je nejstarší vítězkou ženské dvouhry turnaje. V roce 1912, kdy jí bylo 41 let, stále patřila mezi nejlepší hráčky světa, což potvrdila svým posledním jedenáctým finálovým zápasem na nejslavnějším turnaji světa.

V závodním tenise zústala aktivní i v páté dekádě života. Její manžel se stal prezidentem Anglického tenisového svazu a dcera Gwen reprezentovala Velkou Británii v tenisové soutěži Wightman Cup.

Zemřela v 96 letech ve skotském Helensburghu.