zavřít
Upravit životopis

Životopis

Jako dcera herečky Jane Birkinové a skladatele, zpěváka, režiséra a herce Serge Gainsbourga (1928-1991) se od dětství pohybovala v uměleckém prostředí. Ve třinácti letech se na popud matky přihlásila do hereckého konkurzu, v němž získala úlohu Charlotty, dcery pracovnice umělecké agentury (Catherine Deneuveová), o jejíž milostné romanci s mladým hudebníkem (Christophe Lambert) vypráví melodrama V záři reflektorů (r. É. Chouraqui).

Obrat v její kariéře nastal o rok později, kdy byla jako herecká naděje poctěna Césarem 1985 za roli problémové dívky jménem Charlotte ve snímku Nestoudnice (r. C. Miller). Režisér byl jejím výkonem natolik nadšen, že počkal až trochu zestárne, aby ji mohl obsadit do role dospívající Janine Castanové v psychologickém dramatu Malá zlodějka. Autorem námětu byl François Truffaut, proto postava venkovské dívky, která chce krádežemi na sebe upoutat pozornost a zároveň prožívá první milostné city, připomíná v mnohém dívčí protějšek Antoina Doinela, hrdiny několika Truffautových filmů.

Obdobnými rysy se vyznačují také její další hrdinky, trpící vesměs neutěšenými rodinnými vztahy a nalézající útočiště mimo domov: dcera kdysi úspěšného scenáristy, zničeného však alkoholem (Serge Gainsbourg), jemuž nemůže odpustit smrt matky při autonehodě, v komorním dramatu Charlotte navždy (r. S. Gainsbourg); nezkušená studentka Camille Pelleveauová, kterou zasvěcuje do tajů nezávislého života na cestě rozličnými epochami náhodná přítelkyně (Anouk Grinbergová), v surrealistickém eseji Děkuji, živote (r. B. Blier).

Dále si zahrála nejstarší ze čtyř osiřelých sourozenců Julie, jež se dopustí incestu se svým pubertálním bratrem (Andrew Robertson), v psychologické studii podle známé novely Iana McEwana Cementová zahrada (r. A. Birkin). Vedlejší úloha byznysmanky Milly, nejmladší ze tří sester (Sabine Azémová a Emmanuelle Béartová) v komedii Pusa (r. D. Thompsonová) jí vynesla Césara 1999.

Mohli by vás také zajímat…