zavřít
Upravit životopis

Životopis

Během studií angličtiny na Bard College napsal a zinscenoval spolu s Kenem Shapirem a Lanem Sarasohnem komedii pro podzemní TV stanici Channel One; tyto materiály použil jako podklad pro mimobroadwayskou divadelní show a později byly zužitkovány i ve film. satiře Bezva bedna (r. K. Shapiro).

V roce 1969 přispíval do časopisu Mad Magazine a od poč. 70. let se uplatnil jako autor a interpret vlastních komických produkcí, určených pro jeviště (rockový muzikál Lemmings), rozhlas (The National Lampoon Radio Hour) a zejména TV (The Great American Dream Machine, The Smothers Brothers Comedy a Saturday Night Live).

Za svá sólová TV show obdržel dvakrát cenu Emmy, jež mu byla udělena rovněž za pořad Paul Simon Special 1977. Díky svým komediálním schopnostem se začal od pol. 70. let prosazovat také ve filmu, kde na sebe upozornil rolí sanfranciského detektiva Tonyho Carlsona v kriminální komedii Nečistá hra (r. C. Higgins) a úlohou reportéra mnoha převleků Fletche, kterého ztělesnil v komediích Fletch a Fletch žije (r. M. Ritchie).

Popularitu mu zajistila zejm. postava dojemně smolařského otce Clarka Griswolda, o jehož rodinných trampotách pojednávají ztřeštěné černé komedie Bláznivá dovolená (r. H. Ramis), Bláznivá dovolená v Evropě (r. A. Heckerlingová) a Vánoční prázdniny (r. J. S. Chechik).

Mohli by vás také zajímat…