zavřít
Upravit životopis

Životopis

Christopher Keith Irvine, narozený 9. listopadu 1970 v Manhasset, je americký profesionální wrestler. Je znám spíše pod svým "ring name" Chris Jericho. Dále je i frontmenem známé Heavy Metalové kapely nazvané Fozzy. Jeho oblíbený sport kromě wrestlingu je hokej. Jeho otec Ted Irvine byl profesionální hráč NHL. V srpnu 2005 oznámil, že končí s wrestlingem, ale hned naznačil, že to je spíš pauza. 17.11.2007 se vrátil a netrvalo dlouho a stal se rekordním osminásobný interkontinentální šampion.

Který fanoušek kanadské NHL by neznal jednu z jejích hvězd Teddyho Irvina, Chrisova otce. Není proto divu, že Chris, stejně jako Rock, velmi brzy řešil dilema, kterému sportu se věnovat. V tomto případě znělo: hokej či wrestling? Zvítězil wrestling, i když hokeji zůstal Chris věrný dodnes a nevynechá jedinou možnost postavit se na brusle. Již pět let pravidelně v lednu nastupuje za tým New York Rangers při charitativní akci Super Skate. Ale zpět k wrestlingu…

Chrisův debut v ringu spadá do roku 1990 a vybojoval mnoho velmi úspěšných a kvalitních zápasů na nezávislé wrestlingové scéně převážně v Mexiku.
První wrestlingovou společností, kde Chris zápasil byla ECW. Zde ho diváci poprvé viděli v únoru 1996. A již po čtyřech měsících působení v ringu, 22. června, získal Television Title při „Hardcore Heaven“ ve Filadelfii. V ECW se ale nezdržel dlouho. Opustil ji ještě téhož roku v srpnu. Při jeho posledním zápase zde ho o TV Title připravil Too Cold Scorpio.
To se stalo 3. srpna a už 20. nastoupil do ringu ve WCW. A trvalo mu pouhý rok, než i zde získal svůj první titul. 28. června 1997 porazil Syxxe a byl poprvé držitelem WCW Cruiserweight Title. Podruhé ho získal 12. srpna téhož roku porážkou Alexe Wrighta a v září byl potom slavnostně uveden do Kanadské Dvorany slávy. Potřetí získal Cruiserweight Title v roce 1998 při „ Souled Out“, kdy porazil Reye Mysteria Jr. Po zápase ho ještě napadl a zranil kovovou bednou…Držitelem tohoto titulu byl pak ještě dvakrát.

V srpnu 1998 porazil při „Nitro“ Stevie Reye a stal se WCW Television Champem
Svůj debut ve WWE uskutečnil Chris v Chicagu 9. srpna 1999 v živě vysílaném RAW. Byl to jeden z nejokázalejších vstupů v historii sportovní zábavy. Byl to debut ve velkém stylu, kdy napadl samotného „miláčka davů“ Rocka! Jeho vzestup byl opět velmi rychlý a po právu se stal brzy horkým favoritem na tituly. Při Armageddonu 1999 získal svůj první Intercontinental Title v této Federaci, což se pak opakovalo ještě čtyřikrát. Ten první byl však trochu výjimečný tím, že v té době byla jeho držitelkou žena a sice Chyna. Při WrestleManii 2000 pak porazil Kurta Angla a Chrise Benoit v souboji o European Title. O měsíc později v dubnu 2000 se dočkal i titulu nejvyššího. Zvítězil v souboji s Triple H a stal se držitelem WWE Heavyweight Title. Musím připomenout také velmi kvalitní ladder match při Royal Rumble 2001, ve kterém znovu porazil Chrice Benoit. S Chrisem ale vzápětí vytvořili šampionský Tag Team. Svůj první Tag Team Titles získali při Judgment Day porážkou Edge a Christiana.
Konečně 20. října 2001 při No Mercy se Chris Jericho stal "big one",když porazil "miláčka davů" Rocka a získal poprvé i titul WCW. Hned následující noc při RAW ovšem s Rockem v týmu porazili Dudley´s a získali WWE Tag Team Titles. A byl to opět Rock, kdo připravil Chrise příští měsíc o nejvyšší titul WCW. Při Vengeance 9.prosince 2001 ho ovšem získal zase zpátky a stal se jeho držitelem podruhé. Tentýž večer porazil také Stone Cold Steva Austina, získal WWE Heavyweight Title a tím svůj další velký úspěch. Sjednocení obou nejvyšších titulů WWE i WCW. Stal se tak vůbec prvním držitelem WWE Undisputed Title! A držel ho až do března 2002. Obhájil ho při No Way Out PPV , ale déle se mu ho již udržet nepodařilo a podlehl Triple H. Koncem roku potom v říjnu 2002, spolu s Christianem vybojovali World Tag Team Titles porážkou Kana s Hurricanem.

Chris Jericho je sympatický wrestler, který je u diváků hodně oblíbený, jak pro svůj dynamický projev v ringu, tak pro svoje chování a vystupování mimo něj. Neuchyluje se k žádným zákulisním praktikám a rozhodně nepatří do skupiny těch zákeřnějších borců, přestože poslední dobou je v ringu mnohem tvrdší, než u něj bývalo zvykem. Tvrdé tréninky a hokejová průprava se jasně odráží v jeho výjimečné fyzické kondici. Uvědomme si, že nebyl za celou svou kariéru nijak vážněji zraněn.
Na závěr nemohu nevzpomenout ani na jeho kvality z oblasti umění. Všichni znají jeho skupinu Fozzy, která pravidelně vystupuje a vydává stále další a další úspěšné CD.

Ve zkratce:
Výška:178cm
Váha:102kg
Ring names: Chris Jericho,Y2J,Last Survivor,Corazón de León,Super Liger, Lionheart
Debut:2. říjen 1990
Trénován:Ed Langley,Stu Hart,Keith Hart
člen rosteru:RAW

Dosažené tituly:
* Šampion střední váhy - 6x (1x CRMW, 1x NWA, 4x WCW)
* Šampion těžké váhy - 2x (1x CRMW, 1x WWE, 1x WAR Junior)
* Šampion tag tým - 8x (1x CRMW /Lance Storm/, 2x WCWA /Lance Storm/, 3x WWE /Chris Benoit, The Rock, Christian/, 1x WWA /El Dandy/, 1x WAR Junior /Gedo/)
* Světový televizní šampion 2x (1x ECW, 1x WCW)
* Evropský šampion 1x (1x WWE)
* WCW šampion 2x
* WWE šampion 1x
* Firs ever undisputed champion
* Interkontinentální šampion 7x (7x WWE)
* šampion Ninth Triple Crown - 1x (1x WWE)
* šampion Third Grand Slam - 1x (1x WWE)
* PWI nejnenáviděnější wrestler (2002)
* PWI 4.místo mezi všemi wrestlery (2002)
* PWI 109.místo mezi všemi wrestlery (2003)
* PWI 29.místo mezi všemi wrestllery (2008)
* PWI Feud roku se Shawnem Michaelsem (2008)
* PWI Comeback roku (2008)
* 2008 Slammy Awards wrestler roku
* 2008 WON Wrestler of the Year
* 2008 WON Feud of the Year (s Shawnem Michaelsem)
* 2008 WON Best on Interiviews
* 2008 WON Match of the Year (s Shawnem Michaelsem na No Mercy 2008)

Mohli by vás také zajímat…