zavřít
Upravit životopis

Životopis

Pochází z velmi početné rodiny rozhlasového reportéra. Spolu se svými dvěma bratry a čtyřmi sestrami byl vychováván v přísně katolickém duchu. K filmu se dostal na základě zkušeností s předváděním spotřebního zboží pro prodejní katalogy. Původně se chtěl věnovat marketingu. Jako filmový herec debutoval úlohou revoltujícícho teenagera v tragikomedii Muži neodcházejí (r. P. Brickman).

Pro svůj vzhled byl často obsazován do rolí milých, upřímných a vzorných mladíků, jejichž prosté ideály jsou často konfrontovány s tvrdou realitou (Školní pouta, Šance pro lásku, Šílená láska). Zlom v jeho kariéře a nominaci na Zlatý glóbus 1992 mu přinesla postava studenta Charlieho Simmse, který dělá průvodce zahořklému slepému důstojníkovi (Al Pacino), v dramatu Vůně ženy (r. M. Brest).

Diváckou popularitu získal úlohou d'Artagnana v nové filmové verzi slavného Dumasova románu Tři mušketýři (r. S. Herek) a rolí Batmanova spojence Robina ve dvou batmanovských filmech Batman navždy a Batman a Robin (obě r. J. Schumacher). Velkou příležitost mu poskytl věhlasný režisér Richard Attenborough, když mu svěřil hlavní roli zraněného spisovatele Ernsta Hemingwaye, o jehož první lásce k zdravotní sestře z polního lazaretu (Sandra Bullocková) vypráví životopisné melodrama Láska a válka.

Souběžně s úspěšnou hereckou kariérou absolvoval studia marketingu na University of California v Los Angeles (UCLA). V červenci 2001 se představil na jevišti massachusettského Williamstown Theater v hlavní roli automechanika Davida Beevese v dramatu Arthura Millera Šťastný člověk. Od 1997 je ženatý s učitelkou z mateřské školky Caroline Fentressovou, s níž má dceru Lilly Ann (nar. 1999) a syna Chrise Eugena (nar. 2000).

Mohli by vás také zajímat…