zavřít
Upravit životopis

Životopis

Pařížský rodák, který začínal jako kabaretní komik. Spolupráce s režisérem Jeanem-Marie Poirém z něj udělala populární komediální hvězdu. Debutoval pod režijním vedením Bertranda Taverniera snímkem Que la fete commence (1974). S režisérem Patricem Lecontem se jako herec podílel na dvojici úspěšných komedií Les bronzés (1978) a Les bronzés font du ski (1979).

V českých kinech jsme ho mohli vidět v komedii Pomsta jedné plavovlásky (1993), kterou režíroval Jeannot Szwarc a která těží z vděčného prostředí televizního média, či v komedii Jeana-Marie Poirého Strážní andělé (1995), kde si Clavier zahrál po boku Gérarda Depardieua.

S Poirém se ovšem poprvé sešel už při natáčení komedie Le Pere Noel est une ordure (1982). Jejich spolupráce pokračovala snímky Papy fait de la résistance (1983), Twist again a Moscow (1986) a Mes meilleurs copains (1988). V českých kinech jsme se však mohli setkat až s jejich dalšími společnými filmy, které nezapřou Clavierův scenáristický rukopis a ve kterých vytvořil komediální dvojici s Jeanem Renoem: se špionskou komedií Operace Corned Beef (1990) a s Návštěvníky (1993), jejichž pokračování se pod názvem Návštěvníci 2 u nás hrálo na videu.

Volný remake původního snímku s názvem Návštěvníci: Cesta do Ameriky je Clavierovým debutem v angličtině. Další sérií, na níž se Clavier podílí jako herec i spoluautor, je comicsová adaptace Asterix a Obelix (1999, režie Claude Zidi) a její nejnovější pokračování Asterix, Obelix a Kleopatra (2002). V posledních letech se však Clavier pouští i do "vážnějších" projektů, především na televizní obrazovce (v minisérii podle románu Victora Huga Bídníci si před dvěma lety zahrál part pana Thénardiera a v minisérii Napoleon letos ztvárnil titulní roli).

V roce 2003 si zahrál ve filmu Stéphana Claviera Lovely Rita. V roce 2004 pak ve snímcích Korsický případ (L’enquete corse, Alain Barberian, 2004), Albert je zlý (Albert est méchant, režie Hervé Palauda, 2004) a také L’Antidote (režie Vincent De Brus, 2004).

Mohli by vás také zajímat…