zavřít
Upravit životopis

Životopis

Původně chtěl být profesionálním fotbalistou. Vystudoval herectví na londýnské Central School of Speech and Drama, kde se obeznámil s klasikou (Čechov, Shakespeare, Molière). Divadelní kariéru zahájil na jevišti Bristol Old Vic v inscenaci Williamsova dramatu Tramvaj do stanice Touha. Vystřídal pak další významné londýnské scény, kde se představil mj. v hrách Martina Shermana Bent a Maríe Irene Fornésové Abington Square (National Theatre), v dramatech Aids Memoire (Royal Court Theatre) a Waiting at the Water's Edge (Bush Theatre).

Zaujal hned svou první film. rolí zaostalého devatenáctiletého epileptika Dereka Bentleyho, popraveného za údajné zabití policisty, v dramatu podle skutečné události z poč. 50. let Dej mu to! (r. P. Medak). Do světa zločinu je vtažena také jeho další film. postava, úředník David Stephens, který se spolu se svými dvěma spolubydlícími (Kerry Foxová a Ewan McGregor) dopouští vražd kvůli náhodně nalezeným penězům, v napínavé černé tragikomedii Mělký hrob (r. D. Boyle).

Vyzkoušel si i postavy rozdílných charakterů a odlišného sociálního postavení z různých historických epoch: pasivní oběť společenské netolerantnosti Juda Frawley v přepisu románu Thomase Hardyho Jude (r. M. Winterbottom), spiklenecký vévoda z Norfolku v historickém dramatu Královna Alžběta (r. Sh. Kapur) a záletnický židovský klenotník Sender Horowitz v dramatu Dražší než rubíny (r. B. Yakin).

Popularitu mu zajistila zejm. úloha mladého policejního inspektora Bilborougha v TV seriálu Cracker (1993-94, Bedna - ČTV a jako host vystoupil v seriálech Inspector Morse, Boon a Poirot (Hercule Poirot - ČTV). V lednu 2000 měla premiéru v londýnském divadle Royal Haymarket inscenace Strindbergova dramatu Nora, v níž vytvořil postavu Jeana.

V roce 2005 zářil v populárním seriálu televize BBC jako Doctor Who.

Autor: Miloš Fikejz

Mohli by vás také zajímat…