zavřít
Upravit životopis

Životopis

Christopher Walken získal v roce 1978 Oscara v kategorii Nejlepší herec ve vedlejší roli za svůj výkon v dramatu Michaela Cimina Lovec jelenů. Za tuto roli dostal ještě New York Film Critic's Circle Award a nominaci na Zlatý globus.Walken také v roce 2002 získal nominaci na Oscara v kategorii Nejlepší herec ve vedlejší roli za svůj výkon v komedii/dramatu Steven Spielberga Chyť mě, když to dokážeš. Za tento film, kde hrál spolu s Leonardo DiCapriem a Tomem Hanksem získal ceny BAFTA a SAG (Screen Actors Guild). Walkenova hvězda stoupala po Allenově oscarovém snímku Annie Hall prudce vzhůru.

Od té doby se objevil ve více než padesáti snímcích jako například Penízky z nebe Herberta Rosse, Mrtvá zóna režiséra Davida Cronenberga, v At Close Range režiséra Jamese Foleyho, Biloxi Blues od Mike Nicholse, King of New York režiséra Abela Ferrara, nebo v komedii Joe Rotha Zlatíčka pro každého, kde si zahrál s Julií Roberts, Johnem Cusackem a Billy Crystalem.

V roce 2004 jsme jej mohli vidět v Muži v ohni režiséra Tonyho Scotta, kde hrál s Denzelem Washingtonem, v černé komedii Franka Oze Stepfordské paničky, kde hrála Nicole Kidman, či dramatu Around the Bend, kde mu byl kolegou Michael Caine. Walken začal hrát a tančit ještě jako malý chlapec. Chtěl se stát profesionálním tanečníkem a proto na Manhattanu navštěvoval Professional Children's School. Díky tomu se objevoval v mnoha divadelních hrách a muzikálech, za něž opakovaně získal nespočet cen (Clarence Derwent Award, Obie Award, Susan Stein Shiva Award).

V televizi byl Walken od roku 1990 po šest let konferenciérem populární show Saturday Night Live a mimo jiné předvedl skvělý taneční výkon v dnes již kultovním videoklipu režiséra Spike Jonze pro Fatboye Slima s názvem Weapon of Choice. Z dalších filmů jmenujme mj. Pulp Fiction: Historky z podsvětí, Pravdivá romance, Batman se vrací, Suicide Kings. Velmi úspěšný byl film Ospalá díra, který režíroval Tim Burton a Christopher si tam zahrál po boku Johnnyho Deppa nebo Christiny Ricci. V roce 2006 se objevil v cameo-roli v akčním thrilleru Domino od Tonyho Scotta a muzikálu v režii John Turturra Romance and Cigarettes.

Roli vysoce postaveného vládního pracovníka Williama Clearyho ztvárnil ve filmu Nesvatbovi (2005) režiséra Davida Dobkina.

Mohli by vás také zajímat…