zavřít
Upravit životopis

Životopis

Cillian Murphy poprvé přilákal pozornost filmové kritiky rolí přeživšího Jima v apokalyptickém hororu Dannyho Boylea 28 dní poté. Velkou pozornost vzbudil také roli ve filmu Zvedá se vítr, který v roce 2006 získal na MFF v Cannes Zlatou palmu.

V roce 2005 si Murphy zahrál ve filmu Neila Jordana Snídaně na Plutu, který mu vynesl nominaci na Zlatý glóbus, akčním filmu Christophera Nolana Batman začíná s Christianem Balem, Michaelem Cainem, Morganem Freemanem, Liamem Neesonem a Katie Holmes, a thrilleru Wese Cravena Noční let.

Do jeho filmografie patří také černá komedie Johna Crowleyho Intermission a drama Petera Webbera Dívka s perlou se Scarlett Johansson. Mezi jeho další filmy patří Návrat do Cold Mountain Anthonyho Minghelly, Jak se Harry stal stromem Gorana Paskaljevice, Klub sebevrahů Johna Carneyho, Zákop Williama Boyda a Sunburn Nelsona Humea.

Cillian Murphy poprvé zazářil díky svému strhujícímu výkonu v divadelní hře Disco Pigs. Později si zahrál také ve filmové verzi Kirsten Sheridan.

Mohli by vás také zajímat…