zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je synem novináře z Ohia. Po ukončení studií na Northwestern University v Chicagu působil na tamních divadelních scénách, mixoval nápoje jako barový číšník a stal se členem divadelní dílny Chicago Dramatists Workshop, kde se inscenovaly hry jejích členů. Ve filmu i v TV vytváří převážně postavy padouchů, psychopatů a nesympatických představitelů zákona nebo vojáků: zosobnění Zla Kurgan, proti němuž po staletí bojuje další příslušník nesmrtelných (Christopher Lambert), v mytologickém hororu Highlander (r. R. Mulcahy); monstrum ve frankensteinovské variaci Nevěsta (r. F. Roddam).

Dále jako psychopatický zloděj diamantů Steve, prchající s jednou rukojmí (Kirstie Alleyová) přes horský masív do Kanady před policistou (Sidney Poitier) a horským průvodcem (Tom Berenger), v kriminálním thrilleru Rukojmí pro vraha (r. R. Spottiswoode); detektiv Nick Mann, jehož kolegyni (Jamie Lee Curtisová) pronásleduje psychopatický vrah (Ron Silver), v kriminálním thrilleru Modrá ocel (r. K. Bigelowová); proradný otec, který zmanipuluje svou dceru (Moira Kellyová) k vraždě své druhé manželky, v TV psychothrilleru Láska, lži a vražda; brutální vrchní dozorce Hadley, jemuž uprchne po dvaceti letech důležitý trestanec (Tim Robbins), ve vězeňském dramatu Vykoupení z věznice Shawshank (r. F. Darabont); přísný velitel výcvikového tábora seržant Zim ve válečné sci-fi Hvězdná pěchota (r. P. Verhoeven).

V 90. letech často propůjčuje svůj hlas postavám z animovaných TV seriálů - Gargoyles (Chrliče), Mortal Kombat: The Animated Series, Mighty Ducks (Mocní kačeři), Superman, The Legend of Calamity Jane (Legenda o Calamity Jane), Men in Black: The Series (Muži v černém), Extreme Ghostbusters (Dokonalí krotitelé duchů). Hrál také mechanika Danzigera ve sci-fi seriálu Earth 2 (1994-95, Nová Země - ČTV) a jako host se objevil v seriálech China Beach, Tales from the Crypt (Příběhy ze záhrobí - ČTV), The Outer Limits (Krajní meze - ČTV), The Incredible Hulk a ER (Pohotovost - ČTV).

Mohli by vás také zajímat…