zavřít
Upravit životopis

Životopis

Pochází z rodiny profesorů angličtiny a literatury. Studovala na konzervatoři v Dijonu a později v Paříži v kurzech Jean-Laurenta Cocheta při divadle Édouarda VII., kde za roli Agnès v Molièrově Škole žen (1966) byla oceněna jako nejlepší komediální herečka roku.

První divadelní angažmá jí nabídl režisér Sacha Pitoëff v pařížském Théâtre Moderne. Když hrála na této scéně Ludmilu v Pirandellově dramatu Jindřich IV. (1967), zaujala film. režiséra Françoise Truffauta natolik, že ji obsadil do role konzervatoristky Christiny Darbonové, jejímž vyvoleným a manželem se na čas stane její zakomplexovaný a citově nevyrovnaný přítel (Jean-Pierre Léaud), ve třech opusech (Ukradené polibky, Rodinný krb a Láska na útěku) volné tetralogie „o citové výchově dnešního Pařížana“.

Na Truffautovo doporučení ji Alfred Hitchcock vybral do svého špionážního dramatu Topaz. Po snímku Rodinný krb zůstaly její role v rozsahu a uměleckém zřetelu omezeny.

Později se rozloučila s naivními dívenkami a ztělesňovala různé typy zralých žen. Účinkovala i v belgických, italských a sovětských filmech. Jako host se objevila v seriálech Malaventures (1974), Commissaire Moulin (1981, Komisař Moulin - ČTV), Inspecteur Moretti (1997, Inspektor Moretti).

Byla oficiálním hostem MFF v Karlových Varech 1970.

Od roku 1972 je jejím manželem Bernard Coste, který působil v diplomatických službách v Moskvě a s nímž má syna Pierra (nar. 1976).

Mohli by vás také zajímat…