zavřít
Upravit životopis

Životopis

Claude Makélélé je francouzský internacionální fotbalista, který hraje defensivního záložníka za Chelsea FC v Premier League. Je ženatý se supermodelkou Noémie Lenoir s kterou má tři syny: Kelyan, Hayden a Sam.

Dříve než přišel do Chelsea hrál za Nantes (1992-97), Olympique de Marseille (1997-98), Celta Vigo (1998-2000) a za Real Madrid. Chelsea jej koupila od španělského giganta za 16,6 milionů liber.

Brzká kariéra
Claude Makélélé se přestěhoval do Savigny-le-Temple, předměstí Paříže, v roce 1977, když mu byly 4 roky. Jeho otec byl také fotbalista. Reprezentoval Congo DR a ukončil svou kariéru v belgické první divizi.

Makélélé nikdy neopustil Savigny-le-Temple až do 16 let, kdy odjel trénovat do Brest-Armorique v Bretónsku. Podle něj nebylo snadné adaptovat se v novém městě Brest. Život v tréninkové akademii byl nesnadný, především tím, že se musel vzdálit od své rodiny

Podle něj byla práce v Brest velice těžká, ale v Nantes objevil potěšení ze hry. Makélélé byl rekrutovaný týmem FC Nantes Atlantique v prosinci roku 1991, kdy mu bylo 18 let. Robert Budzinski, sportovní vedoucí v Nantes, objevil Makélélého v Brest a byl si jistý, že by to mohl být nový Emmanuel Petit.

V přicházející sezóně 1992-93 byl Claude Makélélé připraven v Nantes A-týmu ve francouzské první divizi (Ligue 1). Hrál za Nantes 5 sezón, byl u výhry ve francouzské lize (1995) a pomohl klubu do semifinále evropského poháru v následující sezóně. Makélélé byl doslova pravidelný střelec za Nantes a vstřelil 6 gólů v sezóně 1996-97. Pak ho získal tým Olympique de Marseille, pro který hrál jednu sezónu. Byl prodán do Celta Vigo, kde strávil dvě úspěšné sezóny.

Real Madrid
V roce 2000 byl koupen do Real Madrid. Jeho přestup byl komplikovaný, protože Celta nechtěla Makeleleho prodat, protože byl pro ně moc důležitý. Makelele nemohl trénovat dokud neuzavřel smlouvu s Realem. Nakonec ho Celta neochotně prodala za menší částku.

V Realu si Makelele značně sčítal úspěchy: dvě výhry v La Liga, výhra v Lize mistrů UEFA, španělský super pohár, evropský super pohár a mezikontinentální pohár (teď nahrazen jménem FIFA klubový světový pohár). Makelele se stává jedním z nejlepších záložníků na světe.

Jeho plat však, navdory tomuto hodnocení, byl jeden z nejmenších v týmu, nedostával ani zlomek toho, co dostávali Zinédine Zidane, Luís Figo, Raúl González, Ronaldo, Roberto Carlos, Steve McManaman nebo Guti. V létě roku 2003 cítil, že po odchodu trenéra Dela Bosqueho a příchodu Davida Beckhama bude jeho pozice v klubu je nejistá, i když ho povzbuzovali jeho týmoví kamarádi Zidane, Raul, McManaman a Fernando Morientes.

Makelele se rozhodl zeptat na zlepšení smlouvy. Vedení Realu nevzalo v úvahu jeho žádost. Rozrušený Makelele se nechal napsat na přestupovou listinu, čehož využila Chelsea a tak s ní podepsal smlouvu. Klubový prezident Florentino Pérez byl nadšený jeho talentem.