zavřít
Upravit životopis

Životopis

Cliff Curtis je známý díky postavě Porourangiho, kterou si zahrál ve slavném novozélandském filmu Pán velryb po boku Keishy Castle-Hughes. Za tuto roli získal jako nejlepší herec ve vedlejší roli svou třetí New Zealand Film Award.

V roce 2007 jsme Curtise mohli vidět ve Smrtonosné pasti 4.0 s Bruce Willisem, dále v thrilleru Okamžik zlomu s Ryanem Goslingem a Anthony Hopkinsem a ve sci-fi thrilleru režiséra Dannyho Boylea Sunshine. Jeho následujícími projekty jsou snímek režiséra Wayne Kramera Crossing Over, ve kterém se dále objeví Sean Penn, Harrison Ford a Ray Liotta, a také sci-fi dobrodružství Push s hereckou účastí Dakoty Fanning, Chrise Evanse a Camilly Belle.

Cliff Curtis se narodil v Rotorue na novozélandském ostrově Aotearoa. Své vzdělání získal na New Zealand Drama School a na Teatro Dmitri Scoula ve Švýcarsku.

Poté, co se z Evropy vrátil na Nový Zéland, jej v roce 1993 režisérka Jane Campion obsadila do svého filmu Piano. V tomto filmu se mimo jiné objevili Holly Hunter, Harvey Keitel a Anna Paquin. Krátce na to si zahrál v melodramatu Desperate Remedies, za který získal svou vůbec první New Zealand Film Award. Mohli jsme jej vidět i v etnickém dramatu Lee Tamahoriho Kdysi byli bojovníky, ve kterém se ujal role dětského terapeuta. Objevil se také v příjemné dětské komedii Jubilee, za kterou v roce 2000 získal svou druhou New Zealand Film Award.

V hollywoodských filmech se Cliff Curtis objevil v celé řadě rozdílných rolí, většinou jako představitel různých etnik a národností – hrál Kolumbijce, Italy i Mexičany. V jeho filmografii najdeme filmy Porota s Johnem Cusackem, Gene Hackmanem a Dustinem Hoffmanem, Protiúder s Arnoldem Schwarzeneggerem, Majestic od Franka Darabonta, Training Day od Antoine Fuquy, Kokain, Insider: Muž, který věděl příliš mnoho s Al Pacinem, Počítání mrtvých od režiséra Martina Scorsese, Tři králové s Markem Walbergem a George Clooneym, Šest dní, sedm nocí od Ivana Reitmana, Virus s Jamie Lee Curtis a Chobotnice.

Curtis se také nedávno objevil po boku Samanthy Morton a Keifera Sutherlanda v historickém filmu Královna řeky, a dále ve sci-fi filmu Darrena Aronofského Fontána s Hughem Jackmanem, Rachel Weisz a Ellen Burstyn.

Na televizní obrazovce se Curtis objevil v televizním filmu Overnight, za který byl nominován na New Zealand Television Award v kategorii Nejlepší herec. Američtí diváci jej mohli vidět v minisérii režiséra Stephena Hopkinse, Traffic, z produkce USA Network.

Curtis se také na Novém Zélandu intenzivně věnuje divadlu. V jeho hereckém portfoliu najdeme role v divadelních hrách Macbeth, The Cherry Orchard, The Merry Wives of Windsor, Happy End, Fiddler on the Roof, Man of La Mancha a Porgy and Bess.

Mohli by vás také zajímat…