zavřít
Upravit životopis

Životopis

Clifford Joseph Harris Jr., spíše známý jako T.I. je americký rapper, hudební producent a herec. Je třínásobným držitelem ocenění Grammy. Také je zakladatelem hudebního labelu Grand Hustle Records. V současnosti je ve vězení, kde v listopadu 2010 započal svůj jedenácti měsíční trest za porušení své podmínky z předchozího trestu.

Dětství
Clifford Joseph Harris se narodil v roce 1980 ve městě Atlanta. Jeho rodiči jsou Clifford "Buddy" Harris a Violeta Morgan. V dětství žil u svých prarodičů, jelikož jeho otec bydlel v New Yorku. S rapováním započal v roce 1989, v devíti letech. Ze střední školy odešel a věnoval se prodávání drog, ve čtrnácti byl poprvé uvězněn, tehdy získal přezdívku Tip. V roce 2001 si ho všimli u Arista Records, kde s ním podepsali smlouvu TIP si pozměnil pseudonym na T.I. z respektu k jinému členu labelu, který se jmenoval Q-Tip.

Hudební kariéra a problémy se zákonem

I'm Serious (2001-02)
Ještě během roku 2001 T.I. zveřejnil svůj debut I'm Serious. Album však u posluchačů i kritiků propadlo a to i přesto, že na albu hostovala spousta známých jmen, jako jsou: Pharrell Williams, Lil Jon nebo Pastor Troy. Naproti tomu ho Pharrell označil za "Jay-Zýho jihu", ale i přesto byl T.I. za svůj neúspěch vyhozen z Arista Records. T.I. reaguje založením vlastního labelu Grand Hustle Records, na kterém vydá několik mixtapů ve spoluprási s DJ Drama. Mixtapy mu opět obnoví potenciál a T.I. je upsán i se svým labelem pod Atlantic Records.

Trap Muzik a Urban Legend (2003-05)
Jeho druhé album Trap Muzik (2003) zaznamenalo mnohem větší úspěch než debut. Prodalo se ho přes milion kusů a stalo se platinovým. V roce 2004 T.I. porušil podmínku trvající od roku 1998, kterou dostal za držení drog. Byl odsouzen na tři roky ve vězení, ale po jednom měsíci byl propuštěn do "domácího vězení", aby tak mohl pokračovat ve své práci. Ke konci roku 2004 vyšlo jeho třetí album Urban Legend. Album obsahuje singl U Don't Know Me, který byl nominován cenu Grammy. Stejné nominace se dočkal i za spolupráci s Destiny's Child a Lil Waynem na písni Soldier. Ve stejném roce získá i dalších šest ocenění v Billboard Awards a BET Awards. Album Urban Legend se stalo také platinovým.

King a T.I. vs. T.I.P. (2006-07)
Album King (2006) bylo jeho prvním albem, které debutovalo jako #1 na žebříčku Billboard 200. Za singl What You Know konečně získal cenu Grammy. Prodeje zvýšil i první film, ve kterém T.I. hrál, nazvaný ATL (2006). Ve stejném roce spolupracoval i na písni od DJ Khaleda We Takin' Over. O rok později vydal nové album T.I. vs. T.I.P., které zaznamenalo podobný úspěch, jako album předchozí. Na tomto albu spolupracují s T.I. hvězdy jako jsou: Nelly, Eminem, Jay-Z nebo Busta Rhymes. T.I. vs. T.I.P. se stejně jako King stalo platinovým.

V roce 2007 byl zadržen za pokus o koupi nelegální polo-automatické zbraně od nastrčeného agenta FBI. Při prohlídce jeho vozidla policie nalezla další tři neregistrované samopaly a dva tlumiče. Soudce mu zabavil jmění v hodnotě tří milionů amerických dolarů v akciích, 2 milionů v hotovosti a jednoho milionu v majetku. T.I. byl až do vynesení rozsudku, po zaplacení kauce, v domácím vězení, které mohl opustit jen z lékařský důvodů a na soudní přelíčení. V domě se mohla pohybovat jen T.I. rodina. Rozsudek měl být vynesen v únoru 2008. Byl odsouzen k roku "domácího vězení" a k 1 500 hodin obecně prospěšných prací. Vynesení délky pobytu ve vězení bylo odloženo na březen 2009.

Paper Trail (2008-09)
Během svého "domácího vězení", při kterém byl T.I. neustále monitorován, nahrál své další album Paper Trail, vedoucím singlem z alba, je jeho doposud nejúspěšnější singl Whatever You Like. Na albu spolupracovali: Rihanna, Kanye West, Lil Wayne, Jay-Z nebo například Justin Timberlake. Píseň Swagga Like Us získala cenu Grammy, celé album je zatím nejprodávanějším T.I. počinem, je 2x platinové. O něco později vyšel i re-release k albu, ale jen v digitální podobě s několika novými písněmi.

V květnu 2009 nastoupil svůj trest - rok a jeden den ve vězení v Arkansasu a zaplacení pokuty 100 000 amerických dolarů. Původně T.I. hrozilo deset let a pokuta 250 000. Avšak již po deseti měsících byl propuštěn do "Domu na půl cesty", kde strávil zbylé dva měsíce. Po propuštění je T.I. nucen podstupovat neohlášené testy DNA a domovní prohlídky. Byl propuštěn na tříletou podmínku.

No Mercy (2010)
Roku 2010 se chystal vydat album King Uncaged, ke kterému vydal promo singl I'm Back. V květnu vydal také promo singl ke svému novému filmu Takers (Gangsteři), singl s názvem Yeah Ya Know (Takers) měl být jak na soundtracku k filmu, tak i na albu. V červnu vydal první oficiální singl k albu, ten se jmenuje Got Your Back a hostuje na něm zpěvačka Keri Hilson. Nyní je ovšem vydání alba odloženo, jelikož v září 2010 porušil svou tříletou podmínku tím, že u něho byla nalezena Extáze a po testech krve mu byl zjištěn Kodein v krvi. 15. října 2010 byl soudem odsouzen k jedenácti měsícům ve vězení za porušení podmínky, a to i přesto, že jeho šestičlenný právnický tým navrhoval léčení na protidrogové klinice. V prosinci 2010 vydal nové album přejmenované na "No Mercy", ke kterému výše zmíněné písně byly vydány jen jako bonusový materiál. Album získalo ocenění zlatá deska.

Trouble Man (2011-dodnes)
Začátkem podzimu roku 2011 byl propuštěn z vězení. V listopadu 2011 oznámil nahrávání svého osmého alba s plánovaným názvem Trouble Man, které má být vydáno 4. září 2012.

Zajímavosti
-Podle časopisu Forbes T.I. vydělal 16 milionů amerických dolarů v roce 2006, 13 milionů v roce 2007, 8 milionů v roce 2008 a 9 milionů v roce 2009, částečně během svého uvěznění.
-T.I. vlastní prestižní atlantský klub Club Crucial.
-V roce 2007 podepsal smlouvu se společností Chevrolet na propagaci nového modelu Impala, po uvěznění byl kontrakt zrušen.
-Ve stejném roce spustil i svou vlastní internetovou sociální sít StreetCred, na které měl účet i Diddy, ale web byl v roce 2008 na neurčito zrušen.
-T.I. má pět dětí se třemi ženami.
-30. července 2010 si v Miami, Florida vzal svou dlouholetou přítelkyni, a to o pět let starší zpěvačku Tameku "Tiny" Cottle (bývalou členku skupiny Xscape), s kterou má již dva syny. Soukromý obřad, kterému přihlížely celebrity jako jsou Usher, Ashanti, Jermaine Dupri, Nelly, Bow Wow nebo Lil Scrappy, byl však jen prvním ze tří obřadů, které pár plánoval. Druhý proběhl druhého dne (31. července) na Star Islandu na Miami Beach.
-Poté, co v roce 2010 porušil svou podmínku, za což mu hrozil návrat do vězení, s ním rozvázaly reklamní smlouvy společnosti AXE a Remy Martin Cognac. Na začátku listopadu 2010 T.I. skutečně nastoupil zpět do věznice na jedenácti měsíční výkon trestu. Na konci září 2011 byl znovu propuštěn na svobodu.

Mohli by vás také zajímat…