zavřít
Upravit životopis

Životopis

Clint je hercem a režisérem už více než čtyři desetiletí. Hrál už skoro ve stovce filmů. Některé z jeho filmových postav se staly ikonami, počínaje mlčenlivou postavou ve westernu Sergia Leoneho Hodný, zlý a ošklivý, přes nesmlouvavého detektiva Dirty Harryho až po roli Williama Munnyho z filmu Nesmiřitelní, za kterou byl nominován na Oscara.

Společnosti Warner Bros. je věrný už roky. Jejich největší společný úspěch z poslední doby, film Vesmírní kovbojové, je více než dvacátým titulem Eastwooda režiséra. Předcházely mu tak výrazné snímky jako Půlnoc v zahradě dobra a zla, Madisonské mosty (Meryl Streepová za něj byla nominována na Oscara jako nejlepší herečka) nebo western Nesmiřitelní, který získal Oscary za Nejlepší film, Nejlepší režii, Nejlepší vedlejší roli a za Nejlepší střih.

V mládí Eastwood hodně cestoval, protože jeho otci se nedařilo sehnat dlouhodobější práci. Syn Clint, mladší sestra Jean a matka Ruth samozřejmě cestovali s ním. Později se usadili na tak dlouho, aby mohl syn vystudovat Oakland Technical High School a odnést si diplom. Psal se osmačtyřicátý rok. Eastwood si vojenskou uniformu oblékl poprvé roku 1949.

Jako herec to nejprve zkusil ve studiu Universal. Dostal malé role v hororových filmech a byl zase propuštěn, když se společnost rozhodla, že pro herce jeho typu nemá uplatnění. Když vyměnil toto studio za 20th Century Fox stal se hvězdou televizního seriálu - Rawdy Yatesem, druhým nejdůležitějším kovbojem seriálu Rawhide. Ale to už Sergio Leone připravuje německo-italsko-španělský western The Magnificent Stranger.

Film byl ve skutečnosti remakem snímku Akira Kurosawy Yojimbo. Eastwood se stal mužem beze jména. Režisér Leone sice prohlásil, že Eastwood má pouze dvě herecké polohy "S kloboukem a bez", ale brzy následuje pokračování. A brzy měla do filmového panteonu Eastwoodovy kroky následovat další legendární postava - Drsný Harry.

Roku 1968 založil Eastwood svoji vlastní produkci - Malpaso, které bude od nynějška podepsáno pod každým jeho filmem. Eastwood jako množství jeho kolegů začíná produkovat a režírovat. Poprvé si zkusil režii na jednom dílu seriálu Neuvěřitelné příběhy. Také díky tomu své celovečerní filmy dnes točí svým vlastním způsobem. Například Madisonské mosty točil v časové posloupnosti.

Jak o něm později říká Meryl Streepová: "Bylo to pro mě těžké natáčení, protože Clint stále neříkal, jestli je to dobré nebo špatné; zřejmě to nechtěl zakřiknout." Tvůrčí svoboda ho řadí někam do první pětky nejvlivnějších mužů Hollywoodu, za Stevena Spielberga nebo Jamese Camerona, před Roberta Zemeckise, nebo Francise Forda Coppolu.

Z mnoha dalších Eastwoodových filmů, které režíroval patří například Zahrajte mi Misty, Honkytonk Man, Bledý jezdec, Bílý lovec, černé srdce, Bird nebo Zelenáč. Ve většině filmů, které režíroval, také hrál. Výjimku tvoří například portrét předčasně zesnulého virtuózního jazzmana s Forestem Whitakerem a Diane Venorovou (za tento film získal Zlatý glóbus za Nejlepší režii) nebo nedávno přepis bestselleru Půlnoc v zahradě dobra zla s Kevinem Spaceym a Johnem Cusackem. Roku 2004 měl obrovský úspěch film Million Dollar Baby, kde hrál hlavní roli jak jinak sám Eastwood a Hilary Swank. V roce 2009 Eastwood zrežíroval velkofilm Gran Torino, kde si zahrál i hlavní roli - neústupného válečného veterána s lehce rasistickými sklony, kterému ztěžuje život gang přistěhovalých emigrantů asijského původu, kvůli kterým je ochoten i po letech oprášit pušku.

Otec Clinta Eastwooda se jmenoval Clinton Eastwood, zemřel v roce 1990. Matka Ruth Eastwood zemřela v roce 2006 ve věku 97 let. Má jednu starší sestru Jeanne (Eastwood) Bernhardt.

Rodina Clinta Eastwooda je velmi početná - má sedm dětí s pěti ženami a dvě vnoučata. Byl dvakrát ženatý a se třemi ženami má nemanželské děti. V letech 1953-1980 byl ženatý s Maggie Johson se kterou má dvě děti. Syn Kyle je jazzový hudebník a narodil se v roce 1968, dcera Alison se narodila roku 1972. S kaskadérkou Roxane Tunis má dceru Kimber, narozenou 1964 a s Frances Fisher dceru Francescu, narozenou r. 1992. S Jacelyn Reeves má syna Scotta, narozeného 1986 a dceru Kathryn, narozenou 1988. Podruhé se oženil v roce 1996, s televizní moderátorkou Dinou Ruiz, s níž má dceru Morgan, narozenou roku 1998. Dále má Eastwood dvě vnoučata, vnučku Graylen Eastwood, narozenou r. 1994 Kylemu Eastwoodovi a vnuka Clintona Eastwooda, narozeného r. 1984 Kimber Eastwood.

Mohli by vás také zajímat…