zavřít
Upravit životopis

Životopis

Courtney Fitzgerald Pine je britský jazzový saxofonista jamajského původu. Studoval hru na klarinet, ale proslavil se právě hrou na saxofon (tenor, soprán). Je však multiinstrumentalistou a kromě saxofonu a klarinetu ovládá i hru na flétnu a klávesy.

V jeho studiových nahrávkách lze sledovat jasný vývoj od tradičního jazzu v coltraneovském stylu k inovativnímu jazzu čerpajícímu inspiraci v jiných hudebních stylech, například reggae, funku, soulu, hip-hopu i rocku. Přelomové přitom v tomto smyslu bylo album To the Eyes of Creation. Ke spolupráci na albu Underground pak například přizval ke spolupráci hip-hopové DJ Pogo a DJ Sparki.

V Roce 2000 byl Pineovi udělen Řád Britského Impéria „za služby jazzové hudbě“.

Pine koncertoval v České republice již čtyřikrát. Dvakrát v roce 1997 v Lucerna Music Baru v rámci turné k albu Underground, 1. května 2004, kdy vystoupil na Slovanském ostrově v Praze na festivalu United Islands of Prague pořádaném k příležitosti oslav vstupu ČR do EU a představil album Devotion. Naposledy pak na hudebním festivalu Music in the Park konaném 27. - 28. července 2007 v pražské Stromovce.

Mohli by vás také zajímat…