zavřít
Upravit životopis

Životopis

Je synem tanečnice a charakterního herce a pedagoga Bruce Glovera. Jako čtrnáctiletý hrál Friedricha von Trapp v muzikálu Za zvuků hudby (1977) na jevišti losangeleského Dorothy Chandler Pavilion. Studoval divadelní herectví u Dana Masona a Peggy Feuryové. Poč. 80. let zahájil kariéru před film. kamerou, kde se stal oblíbeným představitelem excentrických teenagerů v melodramatech a komediích ze středoškolského prostředí.

Do mezinárodního diváckého povědomí vstoupil rolí slabošského studenta a později nešikovného otce George McFlye, jehož syn (Michael J. Fox) se prostřednictvím stroje času dostane o třicet let zpět do minulosti, v úspěšné sci-fi komedii Návrat do budoucnosti (r. R. Zemeckis). Dalším typem rolí, jež poukázaly víc na jeho dramatický talent, byly postavy nevyzrálých a bouřliváckých mladíků, mezi nimiž vyniká zejm. rozporuplný rebel Layne, který nakonec rozhodne o zamlčení zločinu, v kriminálním dramatu Na břehu řeky (r. T. Hunter).

Během 90. let se objevoval ve významných filmech proslulých režisérů, většinou se však jednalo o menší party (např. pomatený bratranec Dell v Lynchově morytátu Zběsilost v srdci, Andy Warhol ve Stoneově životopisném dramatu The Doors a topič lokomotivy v Jarmuschově psychedelickém westernu Mrtvý muž). Větší příležitost se mu naskytla v úloze módního návrháře Lionela, předstírajícího ze zištných profesních důvodů homosexuální orientaci, v bláznivé komedii Tam, kde je srdce (r. J. Boorman).

Smysl pro ztřeštěný černý humor projevuje nejen při ztvárňování výstředních hrdinů v provokativních filmech, osvědčil ho také jako autor knih bizarních textů Rat Catching (1987), Oak Mot (1990), Concrete Inspection (1992), What It Is and How It Is Done (1995) a dlouhohrajícího alba The Big Problem Does Not Equal the Solution - The Solution Equals Let It Be (1990) s texty Charlese Mansona.

Autor: Miloš Fikejz

Mohli by vás také zajímat…