zavřít
Upravit životopis

Životopis

MVDr. Ctirad Mikeš je český místní politik a od listopadu 2010 starosta Mělníka. Do srpna 2014 byl členem České strany sociálně demokratické. Vystudoval Vysokou školu veterinární v Brně.

Profesní kariéra
V letech 1982–1986 pracoval na pozici vedoucího odboru v libereckém Státním veterinární ústavu. Dalších sedm let strávil v řídící funkci Koordinačního centra veterinární ekologie pro Českou republiku. Od roku 1993 byl zaměstnancem Magistrátu města Liberec, kde vedl odbor životního prostředí. Po dvou letech přešel do pražského Ústavu ekopolitiky, kde měl na starosti realizaci projektů. Od roku 1997 působil na Městském úřadu v Mělníku ve funkci vedoucího odboru životního prostředí a zemědělství.

Absolvoval také postgraduální studium na Vysoké škole zemědělské v Praze, stejně jako na Právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze.

Během liberecké etapy života byl několik let šéfem okresního výboru Českého svazu ochránců přírody (1985–1991). Poté byl zvolen místopředsedou Ligy na ochranu zvířat (1991–2002).

Politická kariéra
V říjnových senátních volbách 2004 byl sociálnědemokratickým nominantem ve volebním obvodu č. 28 Mělník. Se ziskem 3 037 platných hlasů (10,70 %) se v prvním kole umístil na předposlední šesté příčce a do druhé fáze nepostoupil. Z pozice jedenáctého místa středočeské kandidátky ČSSD se neúspěšně ucházel o poslanecký mandát v květnových parlamentních volbách 2010. Umístil se na pátém nepostupovém místě.

Po volbách do zastupitelstev obcí 2010 vznikla v Mělníku vládnoucí koalice ČSSD (2), ODS (3), RADNICE 2010 (1) a Mělničané (1), která měla těsnou většinu 12 z 21 mandátů zastupitelstva. Ctirad Mikeš byl jako volební lídr sociální demokracie na ustavující schůzi 12. listopadu 2010 zvolen starostou města. Během funkčního období řešil povodňovou situaci v červnu 2013, kdy odmítl řízené zatopení části města doporučované vodohospodáři, jež by snížilo tlak na nedostavěnou hráz (v důsledku nehotových hradítek). Její protržení by znamenalo řádově vyšší škody. Rozhodnutí, které nakonec znamenalo ochránění celého města, komentoval slovy: „Šel jsem do obrovského rizika. Ta hráz na to není dimenzovaná a šance, že dojde k protržení, byla jedna ku devíti. … Dva centimetry v mém životě rozhodly o tom, že jsem úspěšný starosta, nebo masový vrah.“

Poté, co jako starosta Mělníka za ČSSD a předseda místní stranické organizace sestavil pro komunální volby 2014 vlastní kandidátku „Mé město“, zaniklo mu v den její registrace členství v sociální demokracii. K situaci uvedl: „Beru to jako přirozený proces, který nastal, a že po 17 letech byla ukončena jedna moje životní etapa.“

Ocenění
- pamětní medaile Vysoké školy veterinární Brno
- medaile za zásluhu a rozvoj policajného zboru Slovenskej republiky

Ctirad Mikeš

61 let, politik, starosta