zavřít
Upravit životopis

Životopis

Dale Dickey není jen herečka, je také vypravěčka. Největším důkazem je jeviště v Clarence Brown Theatre, kde strávila většinu svého dětství a mladé dospělosti. Narodila se 29. září 1961 v Knoxville do rodiny spisovatele Davida Dickeyho a Missy Dickey, aspirantky na státního zákonodárce. Absolvovala na místní Bearden High School. Již na střední hrála v několika rolích školní tvorby, poté navštěvovala University of Tennessee, na niž ráda vzpomíná dodnes. Divadelní kariéru zahájila rokem 1983 v New Yorku spolu se třemi spolužáky z univerzity. Od roku 1990 se pravidelně představuje v mainstreamových i nezávislých filmech a seriálech.

Zatímco v New Yorku byla obsazena coby náhradnice v broadwayské produkci Kupce benátského po boku Dustina Hoffmana, první velká příležitost přišla z vlastního dvorku. V Towsendu probíhal konkurz na roli do historického seriálu CHRISTY (1994), již dostala. K tomu prohlásila: „Věděla jsem, že jestli je něco, na co mám právo, je to apalačská žena od východu Tennessee." Podpůrná role Opal McHone znamenala první pracovní zkušenost s filmovou posádkou z L. A. a zároveň ji navedla k rozhodnutí přejít natrvalo na západní pobřeží do světa showbusinesu. Jejím těžištěm zůstávají seriály, přesto zpravidla vystupuje v malých rolích velkých filmů, jako např. PŘÍSAHA (2001), DOMINO (2005), VÝMĚNA (2008), SUPER 8 (2011), VÝLET S MÁMOU (2012), IRON MAN 3 (2013).

Usilovně pracovat je to, co umí Dale nejlépe. V poslední době se objevuje v asi deseti snímcích, včetně výše uvedené komedie s Barbrou Streisand a Sethem Rogenem, kde hraje ex-exotickou tanečnici s vlastním tanečním klubem. Je to další z pošlapaných rolí, které se zřejmě naučila tak dobře vykreslovat. V roce 2010 se dočkala pochvalné kritiky za vedlejší roli Mérab v nezávislém dramatu DO MORKU KOSTI. Následně byla za tento výkon třikrát nominovaná na festivalové ceny a vyhrála ocenění Independent Spirit Award a Gotham Award. Talentovaná herečka se „silnou" tváří má jistě co nabídnout i do budoucna, protože se svými bezkonkurenčními hereckými schopnostmi zařadila mezi nejvýraznější představitele současné generace.

Mohli by vás také zajímat…