zavřít
Upravit životopis

Životopis

Dan Aykroyd byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší herecký výkon ve vedlejší roli za film Řidič slečny Daisy. Získal televizní cenu Emmy za scénáristickou práci na pořadu Saturday Night Live a v roce 1979 byl oceněn Grammy jako nejlepší nový umělec za album Briefcase Full Of Blues, které nahrál s Johnem Belushi. Aykroyd má na kontě více než 30 filmů, ve kterých se zhostil jedné z hlavních rolí (včetně filmů Petera Segala Mí drazí Američané a Tommy Boy), a spoustu dalších snímků, v nichž se objevil jen krátce.

Svou kariéru začal v roce 1970 jako scénárista a herec na místní kabelové televizi, kde spolu s Valrim Bromfieldem připravoval 15minutový pořad Change For A Quarter. V roce 1997 získal doktorát v literatuře od Carletonské univerzity za práci na pořadu Saturday Night Live a za devět realizovaných scénářů, na kterých se autorsky podílel - Love At First Sight, Blues Brothers, Špióni jako my, Zátah, Krotitelé duchů, Krotitelé duchů 2, Šišouni v New Yorku, Nic než trable a Blues Brothers 2.

V létě roku 1970 pracoval jako herec a scénárista na televizním speciálu CBC Great Canadian Humour Test. Nedlouho poté předčasně opustil vysokou školu, přestěhoval se do Toronta a začal s Ivanem Reitmanem a Mosesem Znaimerem pracovat ve stanici City-TV. V roce 1983 se stal obchodním partnerem spoluzakladatele společnosti Hard Rock Cafe International a otevřel několik poboček ve velkých amerických městech. Během zahajovacího koncertu při příležitosti otevření Hard Rock Cafe v New Yorku také poprvé od smrti svého dlouholetého kolegy Johna Belushiho obnovil působení původní kapely Blues Brothers.

Pod pseudonymem Elwood Blues vystupuje Aykroyd na sedmi hudebních albech – Briefcase Full Of Blues, Blues Brothers Movie Soundtrack, Made In America, Best Of The Blues Brothers, Dancing With The Blues Brothers, Blues Brothers – Live From Chicago a Rhino Essential – The Blues Brothers. Pod tímto jménem také již 10 let uvádí pořad House of Blues Radio Hour, který je vysílán na 180 rádiových stanicích.

Dan Aykroyd

68 let, herec, scénárista, producent

Mohli by vás také zajímat…