zavřít
Upravit životopis

Životopis

Dan Balan se narodil 6. února 1979 v Kišiněvu. Jeho maminka vyprávěla v televizi pohádky a tak mu všechny děti záviděly, že má nejlepší mámu. Dan byl vždycky oblíbený. Na školních besídkách hrál na akordeon, který dostal od tatínka. V 11 na něj složil první písničku a tím to začalo. Nechtěl ho prý nikdy dát z ruky. Jeho otec byl diplomat a tak, když byl Dan na základce se museli na 4 roky odstěhovat do Izraele. Loučení s kamarády prý oplakal. Už odmalička byl vůdčí osobností.

Jeho první velký projekt byla heavy-metalová skupina. S tou ale v Moldávii neuspěl a tak vymyslel popový projekt O-Zone s Petru Jelihoski. Vydali album Dar, unde esti, ale Petru brzo skupinu opustil. A tak Dan našel Radua Sirbu a Arsenieho Toderase. V roce 2002 se vydali do Rumunska do Bukurešti a demonahrávkou a přesvědčením že to vyjde. A vyšlo to. Našli Dana Popiho, který je generální manager Medea Servises, rumunským zástupcem Sony Music. Kluci podepsali smlouvu a hned se pustili do nahrávání svého prvního alba Number 1. Do Evropy prorazili s CD Discem O-Zone a hitem Dragostea din tei. Pro Evropu byl singl Dragostea din tei odrazový můstek pro kluky. Ve 13 zemích se umístili na prvním místě s Dragostea din tei, a prodalo se přes 5 milionů CD Disců O-Zone.

V roce 2005 se ale skupina rozpadla a Dan Balan odjel do Ameriky, pracovat na svém vysněném rockovém projektu. Předělávka Dragostea din tei na Sugar tunes se stala populární. Svého rockového alba je pouze 10 000 kusů.

V roce 2007 Dan Balan přišel s opět popovým albem pod jménem Crazy Loop. Úvodní singl Crazy loop měl být původně jediný ale nakladatelství si přálo album a v prosinci 2007 se Dan vrátil do Rumunska a představil album The power of shower. Album má licenci cca ve 20 zemích mezi nimiž je i Japonsko, pro které jsou O-Zone stále favoritem.