zavřít
Upravit životopis

Životopis

Herečka Dana Hlaváčová pochází z rodiny nadšených ochotníků, její starší sestrou je podstatně slavnější herečka Jana Hlaváčová. Ačkoli Dana na gymnáziu hrála ochotnické divadlo a mihla se také v drobné roli v komedii Tři chlapi v chalupě (1963), neměla na rozdíl od starší sestry původně umělecké ambice a chtěla studovat matematiku. Nakonec ale nastoupila na DAMU, absolvovala ji v roce 1967 a poté až do roku 1991 hrála v Divadle E. F. Buriana, kde získala angažmá ještě za studií. Po zrušení Divadla E. F. Buriana neměla stálé angažmá, ale pohostinsky účinkovala na různých scénách, dnes se věnuje především pedagogické činnosti v dramatickém oddělení ZUŠ v Praze-Libni. Působila také v dabingu, mj. v animovaných filmech.

Ještě v době studií také natáčela, se sestrou Janou vytvořila sourozenecký pár v seriálu Eliška a její rod (1966), po několika menších rolích v televizi pak dostala velkou roli v Bočanově dramatu Pasťák (1969). Její tvář jsme pak mohli zaznamenat ve filmech převážně komediálního ražení (Zabil jsem Einsteina, pánové, 1969; Dva muži hlásí příchod, 1975; „Já už budu hodný, dědečku!“, 1978), v rolích maminek také hrála v několika seriálech. Její nejznámější filmovou rolí je Popelčina nevlastní sestra Dora v dnes již legendární pohádce Tři oříšky pro Popelku (1973). Ve filmu se od 90. let vyskytuje jen sporadicky, menší role ztvárnila například ve snímku Čas dluhů (1998) nebo v pohádce Anděl páně (2005), můžeme ji ale vídat v televizních seriálech (Nemocnice na kraji města po dvaceti letech 2003, nebo Josef a Ly 2004).

Dana Hlaváčová je vdaná, její dcera Lucie Matoušková (*1973) začínala jako značně vytížená dětská herečka v televizi, nyní je úspěšnou herečkou divadla v Mladé Boleslavi.

Mohli by vás také zajímat…