zavřít
Upravit životopis

Životopis

Danica Mae McKellarová je americká herečka, vystudovaná matematička, autorka knih o matematice a propagátorka vzdělávání. Mezi její nejvýraznější role patří postava Winnie Cooperové v komediálním seriálu Báječná léta. Dosud napsala dva bestsellery Math Doesn't Suck a Kiss My Math, jejichž smyslem je podpořit zájem středoškolaček o studium matematiky.

Narodila se v kalifornském městě La Jolla, ze kterého se s rodiči v osmi letech přestěhovala do Los Angeles. Její kořeny pochází z mnoha zemí západní Evropy. Matka měla předky v Portugalsku, Azorských ostrovech a na Madeiře, otcova genealogická linie vede do Skotska, Francie, Německa a Nizozemska.

Spolu se svou sestrou Crystal McKellarovou si již v dětství zvolily herectví za hlavní cíl, ovšem s důrazem na vzdělání. Crystal se tak stala právničkou a Danica matematičkou. Vystudovala Kalifornskou univerzitu v Los Angeles, kde si za hlavní obor zvolila matematiku. Absolvovala s vyznamenáním v roce 1998. Na univerzitě se stala s profesorem Lincolnem Chayesem a spolužačkou Brandy Winnovou spoluautorkou vědecké práce. Jejich východisko je nazýváno jako Chayes-McKellar-Winnové teorém. Její práci ocenil také vynikající matematik a bývalý učitel Terence Tao.

22. března 2009 se vdala v rodném městě La Jolla za skladatele Mika Verta, se kterým má vztah od roku 2001.

Mohli by vás také zajímat…