Zpěvák Daniel Landa, který patří k nejvýznamnějším osobnostem naší hudební scény, se narodil 4. listopadu 1968 v našem hlavním městě, Praze. Mimo zpěvu se věnuje také skládání hudby, je bojovníkem muay thai, automobilovým závodníkem a...

Životopis

Zpěvák Daniel Landa, který patří k nejvýznamnějším osobnostem naší hudební scény, se narodil 4. listopadu 1968 v našem hlavním městě, Praze. Mimo zpěvu se věnuje také skládání hudby, je bojovníkem muay thai, automobilovým závodníkem a příležitostně také hercem, či scenáristou.

Danielovi rodiče se rozvedli, když byl ještě dítě. Výchovy se ujala jeho maminka. Studijní léta ho dovedla až na pražskou konzervatoř v hudebně-dramatickém oboru. Tu úspěšně vystudoval v roce 1988. Roku 1990 se střemhlav vrhl do chomoutu. Tehdy 22 letý Landa se oženil s němkou Miriam Müller (Miriam Landa), která v té době studovala režii na pražské FAMU. Společně mají tři dcery. Starší Anastázie se narodila v roce 1998. O 5 let později, v roce 2003, se dvojici narodila dvojčata Rozálie a Roxana.

První Landovi herecké a hudební počiny
První Landův kontakt se světem filmu byl v roce 1985, kdy byl obsazen do několika epizod seriálu Třetí patro. O rok později jej čekaly dvě první filmové role. Nejdříve byl obsazen do psychologického snímku Případ Kolman (rež. Pavlína Moskalyková) a následně si zahrál v dramatu Pavučina (rež. Zdeněk Zaoral).

Roku 1987 si zahrál ve dvou výrazných filmech. Prvním byl film Proč? (rež. Karel Smyczek), který se zabýval mimořádně závažným tématem, jakým bylo fotbalové chuligánství. Snímek poukazuje na to, jak lidé spojeni primitivním sportovním fanděním snadno podléhají agresivním choutkám, jak vzájemné hecování vede k tragickým činům, jichž by se jedinec sám o sobě nedopustil. Vše bylo natočeno podle skutečné události. Druhým snímkem, který se nezapomenutelně zapsal do dějin naši kinematografie je komedie Copak je to za vojáka… (rež. Petr Tuček) s Jiřím Langmajerem v hlavní roli.

Roku 1988, tehdy pravicově orientovaný Landa, zakládá s hercem Davidem Matáskem kapelu Orlík, která slaví úspěch hlavně mezi přívrženci hnutí skinheads. Písně jako Bílá liga, Skinhead, Skinheadskej stát, lákají na koncerty velké množství sympatizantů. Kapela za svoji existenci vydala dvě alba. V roce 1989 vyšel první demosnímek nazvaný “Demo Nulka”. Roku 1990 pak vyšlo album Oi! a o rok později album Demise. Toho roku se také kapela rozpadla.

Roku 1989, mimo působení v Orlíku hraje ve filmech Kainovo znamení (rež. Janusz Majewski) a Faust (rež. Viktor Polesný, Zdeněk Potužil). O rok později si zahrál v baladickém příběhu chlapce, jehož otec byl v roce 1949 zatčen, odsouzen a popraven s názvem Tichá bolest (rež. Martin Hollý ml.). Dalším dramatem toho roku, do kterého byl Landa obsazen byl film režiséra Jiřího Svobody, Jen o rodinných záležitostech.

Po rozpadu kapely Orlík, roku 1991, se vydává Daniel Landa na sólovou dráhu, na které jede úspěšně dodnes.

Daniel Landa jako herec a scenárista
Roku 1992 účinkoval Daniel v celkem 4 filmech. Jednoznačně nejúspěšnějším z nich byla komedie Černí baroni (rež. Zdenek Sirový), která diváky přesvědčuje o tom, že i na temné stránky naši historie se můžeme dívat s nadhledem a humorem. Mezi další filmy roku 1992 patří drama Temná komora (rež. Zdeněk Potužil), krátkometrážní Když vlci pláčou (rež. Jan Pecha) a taktéž krátkometrážní snímek Bylo nebylo v jednom království, který režírovala Landova žena Mirjam. Roku 1993 píše, společně se svou ženou a Michalem Suchánkem, scénář k hvězdně obsazenému filmu Zvláštní schopnosti (rež. Mirjam Landa). V roce 1995 hraje v německém kriminálním snímku Alles außer Mord - Tödlicher Irrtum (rež. Nikolai Müllerschön).

Po velmi dlouhé filmové odmlce, skládá hudbu k dalšímu snímku jeho ženy Mirjam, Kvaska, ve kterém samozřejmě nechybí jako herec. Roku 2010 píše s Mirjam scénář k černé komedii o úspěšném automobilovém závodníkovi a jeho osudovém životním závodu, která nese název Tacho (rež. Mirjam Landa). V roce 2018 hraje společně s Olgou Lounovou v dobrodružném filmu pojmenovaném jako Landův pseudonym, Žito 44 (rež. F. A. Brabec).

Daniel Landa na sólové dráze
První sólové album spatřilo světlo světa v roce 1993 a jmenuje se Valčík. Album obsahuje 11 písní. K písním Jó ulice a Přízraky, byly natočeny také videoklipy. O dva roky později bylo vydáno druhé úspěšné album Chcíply dobrý víly. Tentokráte se jednalo o 10 songů. I tady vzniklo několik videoklipů. Konkrétně k písním Motýlek, Ztracení hoši a Včera mě někdo… . V pořadí třetím sólovým albem je Pozdrav z fronty, čítající celkem 11 písní. Ke skladbám Pozdrav z fronty a 1938, byly opět natočeny klipy.

Deska Smrtilhlav, která vyšla v roce 1998 se od ostatních rapidně liší. Nejedná se totiž o sólovou desku a veškerá hudba na ní je elektronická. Navíc na desce zpívají hosté, jako např. Lenka Dusilová, Patrick Tenev, či Ondřej Soukup. Sám Landa zpívá pouze tři písně, Smrtihlav, Krvavá parta a Houmles. Na zbytku se podílí jako skladatel, textař a producent. K desce, která obsahuje celkem 10 písní, vznikly videoklipy Smrtihlav a Holka Magor, kde zpívá Lenka Dusilová.

Čtvrtým sólovým albem se pak stala deska Konec s deseti skladbami a jedním videoklipem k písni Na obzoru ani mrak ani loď.

Přelom tisíciletí oslavil Landa vydáním nejlepších songů z dosavadní kariéry na výběrovém albu Best of Landa, čítajícího 22 písní. Dva roky na to vyšlo páté sólové album 9mm argumentů s celkem 10 písněmi. K písním Quantum Tarantulí, Tajemství a Vltava byly natočeny videoklipy. V roce 2004 bylo vydáno další album s 10 písněmi a videoklipem k písni Protestsong nazvané Neofolk. Ve stejném roce vychází také druhá “bestovka”, Best of Landa 2 s 18ti skladbami. V pořadí sedmé album, nazvané Nigredo, vyšlo roku 2009 a obsahovalo, stejně jako několik předchozích alb, 10 písní.

Dlouhých šest let trvalo, než vzniklo album osmé. Toho se fanoušci dočkali v roce 2015. Deska nese název Žito a obsahuje 12 písní.

Záznamy z turné a koncertů Daniela Landy
V roce 2003 vychází koncertní záznam Vltava Tour 2003, obsahující 23 písní. Koncert se uskutečnil v pražské T-Mobile aréně. O rok později vznikl další živý záznam, tentokráte neveřejného koncertu. Jednalo se o Daniel Landa - Večer s písní Karla Kryla pro Český národ s třinácti skladbami. Koncertem byla zahájena činnost sdružení Ordo Lumen Templi, což byla společnost sdružující populární osobnosti od muziky až po politiku. Další záznamy živých koncertů jsou pak z roku 2006. Konkrétně ze dvou vyprodaných koncertů v Praze a Ostravě nazvané Bouře 2005. Tři roky po turné s názvem Československo Tour 2008 vyšel Ostravský koncert, na kterém se diváci mohli pokochat celkem 21 písněmi.

Za zmínku stojí také Velekoncert, který Landa uspořádal v roce 2015. Tehdy si přál, aby na koncert v pražských Letňanech dorazilo více než sto tisíc lidí. Nakonec se mu jeho přání splnilo asi na 60 procent, což nebyl rozhodně zahambující výsledek. Mnoho lidí tenkrát zaskočily písně od kapely Orlík, které na koncertě zazněly. Bohužel nebyl pořízen žádný záznam z koncertu.

V roce 2018 pořádá Landa několik masivních koncertů, při příležitosti oslavy svých padesátin.

Daniel Landa jako automobilový závodník a zápasník
Již v roce 1996 začal Daniel jezdit autokros. To že mu to šlo dobře dokazuje fakt, že se dostal až na 6. místo v Evropě. V roce 1998 pak začal zavodit s truckama a o rok později se stal nováčkem sezóny. Od roku 2001 pak jezdí rally v kategorii N4, která zahrnuje sériové vozy s omezeným počtem úprav, ale s pohonem na všechna kola.

Roku 2003 založil Landa s českým profesionálním rallye jezdcem nadaci Malina, která pomáhala předcházet krizovým situacím na silnici. Pod nadací vznikly filmy jako Bourá jen blb, který byl určený všem řidičům. Pro čerstvé držitele řidičských průkazů vznikl film Auto je zbraň a pro děti to pak byly filmy Bezpečná cesta, Červený blesk a Soutěž.

Landa jezdí rallye také mimo naši republiku, takže na něj mohou fanoušci narazit takřka kdekoli.

Kariéra Daniela Landy se měnila v kariéru Kouzelníka Žito 44
Koncem roku 2012 přišel šok pro všechny Danielovi fanoušky. Oznámil totiž ukončení hudební kariéry Daniela Landy a zahájil novou, pro mnohé lidi a fanoušky nepochopitelnou kariéru jako Kouzelník Žito 44. Nejrůznější reakce vyvolal Landův trapný projev při předávání hudebních cen Český slavík 2012, kde se představil právě jako Kouzelník Žito 44.

V roli Kouzelníka si stanovil 7 cílů, kterých chce dosáhnout:
-plavat freedive s tygřími žraloky
-v mistrovství světa v rallye se umístit do 4. místa
-podplavat egyptskou Blue Hole
-dokončit zápas v thaiboxu proti profesionálnímu boxerovi
-dostat Sigmu Olomouc do finále Ligy mistrů
-uspořádat koncert pro 100 tisíc lidí
-položit základní kámen chrámu Zlatého draka

V roce 2016 oznámil na svém facebookovém profilu, že končí s “hrou” na Kouzelníka Žita 44, což jistě uvítali hlavně jeho skalní fanoušci.