zavřít
Upravit životopis

Životopis

Daniel Landna od konce roku 2012 působící pod pseudonymem kouzelník Žito, je český rockový zpěvák, skladatel, muay thai zápasník, příležitostný herec a automobilový závodník.

Život
Narodil se 4. listopadu 1968 v Praze. Rodiče se rozvedli, když byl ještě dítě a on byl vychováván matkou, zatímco s otcem měl až do dospělosti spíše špatný vztah. V roce 1988 vystudoval pražskou konzervatoř v hudebně-dramatickém oboru.

V roce 1990 se oženil s tehdejší studentkou režie na FAMU Mirjam Müller, rodilou Němkou, se kterou má tři dcery – starší Anastázii (* 1998) a dvojčata Rozálii a Roxanu (* 2003).

Herectví
Landa hrál například ve filmech Proč?, Černých baronech, Copak je to za vojáka… a v německém seriálu Alles ausser Mord. Účinkoval také ve filmech své ženy Mirjam Landové Kvaska (2006) a Tacho (2010), u kterého se podílel i na tvorbě scénáře.

V divadle hrál například v dramatu O myších a lidech společně s Davidem Matáskem, v muzikálu Dracula, Krysař.Napsal muzikál Tajemství. Ve hře Tajemství Zlatého draka, která měla premiéru v listopadu 2008 a derniéru 18. května 2011 v brněnském Mahenově divadle, hraje postavu Merkuria (v alternaci s Tomášem Traplem).

Hudba

Orlík
V roce 1988 založil společně s hercem Davidem Matáskem kapelu Orlík, jejíž název převzali od stejnojmenné vinárny. Fungovala a koncertovala převážně v době totality. V roce 1990 vydala kapela první studiovou nahrávku Oi!, která si získala velkou oblibu, zejména mezi příslušníky hnutí skinheads, ale kvůli svým rasistickým textům (viz např. "Bílá liga", "Bílej jezdec") zároveň i mnoho odpůrců. Druhým a posledním albem byla Demise, po kterém se kapela rozešla.

Sólová dráha
Svoji sólovou kariéru začal deskou Valčík (1993), následovanou alby Chcíply dobrý víly (1995), Pozdrav z fronty (1997), Smrtihlav (1998), Konec (1999). V roce 2000 vyšlo výběrové album Best of Landa. V roce 2002 Landa nahrál 9mm argumentů a o dva roky později album Neofolk, téhož roku vyšla i druhá výběrová deska.

V roce 2004 taktéž vystoupil v rámci činností řádu Ordo Lumen Templi ve vyšehradském chrámu svatého Petra a Pavla na koncertě Večer s písní Karla Kryla pro český národ, záznam z koncertu tvořeného cover verzemi písní Karla Kryla vyšel na CD a DVD. Tuto akci satiricky okomentoval také severočeský umělec Xavier Baumaxa ve své skladbě Nazijazz. V rámci činností řádu vystoupil Landa i na a charitativním Večeru sjednocení (2006) v chrámu svaté Markéty na Břevnově.

V roce 2003 Landa absolvoval turné Vltava Tour, následovala turné Bouře (2005), Ostravice (2007) a koncert v divadle Kalich (2007). Záznamy koncertů Vltava Tour a Bouře vyšly na CD a DVD. V dubnu a květnu 2008 se uskutečnila série koncertů v ČR a SR Československo Tour 2008 k příležitosti 90. výročí založení Československé republiky. O rok později Landa vydal album Nigredo. Další éru turné odstartovala Vozová hradba (listopad 2011) a Dilema pyrotechnikovo (listopad 2012), letos proběhlo turné Žito tour 2014 na Slovensku a v mnoha městech po České republice. V roce 2015 plánuje Daniel Landa jediný Velekoncert na pražském letišti Letňany, kde plánuje přes sto tisíc fanoušků.

Skladatel a scenárista
Napsal scénickou hudbu k několika filmům a divadelním představením – Udělení milosti se zamítá (2002), Gambit (2001) a Ex Offo, naposledy k snímku Kvaska.

Je rovněž autorem muzikálů. Tzv. dirty muzikál Krysař se poprvé hrál v roce 1996 v divadle Ta Fantastika. Dostal se dokonce i do Rakouska, Německa a Slovenska. V roce 2002 se objevil v nastudování divadla Kalich, kam se vrátil i v následujících letech. Druhým počinem je muzikálové drama Tajemství, které se také hrálo v divadle Kalich. V roce 2008 dopsal s Ondřejem Soukupem další hudbu pro muzikál Touha z pera a režie Mirjam Landy, který vycházel z filmu Kvaska. Dále sepsal pro brněnské Mahenovo divadlo hudbu ke hře Tajemství Zlatého draka, ta měla premiéru v listopadu 2008, derniéra se odehrála 18. května 2011.

V roce 2003 přepracoval Mozartovo Requiem do rockové podoby nazvané Rockquiem, které se hrálo v pražském Obecním domě.

Další činnosti

Závodění
Od roku 1996 jezdil autokros, dosáhl až na 6. místo v Evropě. V roce 1998 se dostal k závodění trucků, v roce 1999 byl vyhlášen nováčkem sezóny. Od roku 2001 jezdí Daniel Landa rallye v kategorii N4.

Nadace Malina
S automobilismem souvisí i Nadace Malina, kterou založil Daniel Landa s Romanem Krestou. Tato nadace se zabývá osvětou a prevencí v oblasti bezpečnosti silničního provozu. Vydali i několik výukových filmů, například Bourá jen blb?, Auto je zbraň a Tacho.

Ordo Lumen Templi
Činnost občanského sdružení Ordo Lumen Templi byla zahájena neveřejným koncertem Večer s písní Karla Kryla pro český národ. Na ten tematicky navázal Večer sjednocení v chrámu svaté Markéty na Břevnově, kde Daniel Landa vystoupil spolu s dětmi z dětských domovů Pyšely, Racek a Sázava. Z výtěžku koncertu finančně přispěl jménem řádu OLT na dětské hřiště s tematikou starých českých pověstí na Vyšehradě. Landa ale na přelomu let 2007/2008 řád opustil a s ním řada dalších členů. Podle některých bývalých členů se Ordo Lumen Templi de facto rozpadl. Činností sdružení se zabývala také odborná religionistická veřejnost.

Tajemství Zlatého draka
Tento projekt je představení hudebního dramatu, ve kterém vedle herců Národního divadla Brno osobně vystupuje Daniel Landa. Jeho nejznámější písně tvoří osu celého představení. Vystupuje zde v roli Merkuria – starověkého symbolu sjednocení duchovních sil, který popsal ve své tvorbě výstižně významný psycholog 20. stol. Carl Gustav Jung. Kromě písní jsou diváci „Tajemství Zlatého Draka" vtaženi do detektivního příběhu protkaného odkazy na tajemství starověkých i novověkých mystických legend a příběhů. Na inscenaci se podílela i autorská dvojice Zdeněk Plachý a Jiří Šimáček.

Kouzelník Žito 44
Koncem listopadu 2012 oznámil ukončení své hudební kariéry. Přestal používat i své jméno a začal si říkat kouzelník Žito 44. Velkou kontroverzi vyvolal jeho projev na předávání hudebních cen Český slavík 2012. Podle některých reakcí zde nepokrytě vyhrožoval veřejnosti, podle dalších to byl projev člověka, který prožívá silnou krizi identity.

Jako kouzelník Žito si stanovil sedm „kejklí“, cílů, kterých chce dosáhnout:

-plavat freedive s tygřími žraloky
-v mistrovství světa v rallye se umístit do 4. místa
-podplavat egyptskou Blue Hole
-vyhrát zápas v thaiboxu proti profesionálnímu boxerovi
-dostat Sigmu Olomouc do finále Ligy mistrů
-uspořádat koncert pro 100 tisíc lidí
-položit základní kámen chrámu Zlatého draka

V prosinci 2012 přinesla média zprávu, že Landa napadl skupinu lidí, kteří se vraceli v půl druhé v noci z oslavy narozenin v hospodě poblíž jeho domu. Podle Landy šlo o „preventivní obranu“, neboť ho skupina měla vulgárně urážet. Vyšlo najevo, že skupina (tři muži a jedna žena) byla v podnapilém stavu, a Landa nebyl obviněn.


Mohli by vás také zajímat…