zavřít
upravit profil

novinář

narozen: 10. 10. 1963 Princeton, New Jersey, USA  † 31. 1. 2002 Karachi, Pakistan

Upravit životopis

Životopis

Svět poznal Daniela Pearla jako novináře Wall Street Journal, který byl unesen a zavražděn teroristy v Pákistánu začátkem roku 2002, pouhé čtyři měsíce po 9/11. Lidé na celém světě, spolu s jeho těhotnou manželkou a rodinou, se modlili za jeho propuštění. Od té doby na něj vzpomínáme jako na symbol naděje: muž, který stavěl mosty mezi rozdílnými kulturami, spisovatel a nadaný hudebník.

Daniel se narodil 10. října 1963 v Princetonu, New Jersey a vyrůstal v Los Angeles, kde projevil svůj zájem o hudbu, akademické prostředí a sport. Hudba se ukázala být nezbytnou výrazovou součástí Daniela a dovedla ho k členství v několika hudebních skupinách po celém světě, kde improvizoval na elektrické housle a mandolínu. Dnes jeho přátelé a kolegové stále vzpomínají, jak rychle dokázal popadnout nástroj, když cítil příležitost, například psaní písní pro přítelkyni těsně před porodem, nebo vánoční večer, kdy bavil melancholické spolupracovníky ve své kanceláři.

Z Daniela vyzařovalo porozumění a radost kamkoli šel. Jak řekl jeho nejlepší přítel: "Danny, byl jediný, kdo si nebyl vědom svého charisma". Ostatní k němu byli přitahováni jeho humorem a oceněním absurdna, otevřenou myslí k dalším obzorům, kulturám a prostředím. Byl pokorný, velkorysý a miloval život. Světoví vůdci a rolníci, rabíni a mulláhové, všichni ho považovali za svého přítele.

Danielovo novinářské nadání se projevilo během studia na Stanfordské universitě, kde spoluzaložil studentské noviny Stanford Commentary. Absolvoval v roce 1985 s Phi Beta Kappa vyznamenáním a následně strávil léto jako stipendista Pulliam Fellow na Indianapolis Star, předtím než vstoupil do the North Adams Transcript a the Berkshire Eagle. Po několika letech se přesunul do the San Francisco Business Times a během pár týdnů se stal členem the Wall Street Journal v roce 1990. Daniel začal v the Wall Street Journal v Atlantské pobočce a postupně se přesunul do Washingtonské a Londýnské pobočky, jako dopisovatel Středního východu. Poté, co se v roce 1998 seznámil s Mariane, odstěhoval se do Paříže, kde se o rok později vzali.

V říjnu 2002 se přestěhovali do Bombaje, kde se Daniel stal vedoucím jihoasijské pobočky the Wall Street Journal. Danielovy dovednosti zahraničního dopisovatele byly zřejmé nejenom v jeho zábavné Page One "A-hed" článcích, které osvětlovaly další kultury, ale také v jeho investigativních reportážích, které odhalovaly pravdu z trosek války a ničení. Byl to Daniel, kdo odhalil, že U.S.A. omylem bombardovaly súdánské farmaceutické závody v přesvědčení, že se jedná o zbrojní továrnu. Odhalil praní peněz al-Káidy prostřednictvým Tarzanitského trhu klenotů.

Bylo to v Bombaji, kde Daniel psal o "Válce proti teroru", příležitostně riskoval cestu do Pákistánu. Hledal stopy "shoe bomber" Richarda Reida a doufal, že se setká s Sheikem Glanim, duchovním vůdcem, když byl v Karáčí 23. ledna 2002 Daniel Pearl unesen. Po čtyři týdny celý svět (od hlav států, po náboženské vůdce a prosté lidi) doufal v Danielovo propuštění. Teroristé věřili, že zajali známého novináře, Američana a žida. Ale měli mnohem více, opravdového světového občana a ztělesnění civilizovaných hodnot, jehož smrt, stejně tak jako jeho život, inspirovaly milióny lidí ke slušnosti a kulturnímu porozumění. Několik týdnů uplynulo bez jakýchkoli zpráv o jeho osudu; jeho smrt byla potvrzena 21. února 2002. Čtyři z únosců byli odsouzeni 15. července 2002, včetně vůdce šejka Omara Saeeda Sheika.

Dva dny před svým únosem se Daniel dozvěděl, že jeho žena Mariane očekává chlapce, pro kterého vybral jméno Adam. V květnu, tři měsíce po jeho vraždě, Marianne Pearlová porodila Adama.

Po jeho vraždě Danielova rodina a přátelé založili The Daniel Pearl Foundation, která nese dál jeho odkaz za pomoci hudby a slova k řešení příčin nenávisti, která mu sebrala jeho život. Kniha "At Home in the World" publikovaná v červnu 2002, obsahuje 50 Danielových nejlepších článků, prodchnutých jeho zvědavostí, humorem, smyslem pro spravedlnost a jeho láskou k lidem. Danielův duch nadále žije v srdcích těch, kteří ho znali a v životech tisíců lidí, kteří jím byli inspirování a ovlivněni. Projekty "MAKANNA" a "Duo Brikcius - 2 Cellos Tour" se konají v rámci Daniel Pearl World Music Days.

Daniel Pearl

38 let, novinář