zavřít
Upravit životopis

Životopis

Daniel Radcliffe je anglický herec, který se narodil 23. července 1989 v britské metropoli, Londýně. Jeho táta je literární agent Alan Radcliff, který byl vychován v Severním Irsku v protestantské rodině. Maminka, castingová agentka Marcii Greshamová je rodačka z Jihoafrické republiky. Protože se rodiče pohybovali ve světě filmu, začal Daniel již ve svých 5 ti letech tvrdit, že se stane hercem.

Studoval na třech nezávislých chlapeckých školách. Redcliffe School, Chelsea's Cadogan Square a City of London School. Po vydání prvního filmu o Harrym Potterovi bylo čímdál složitější dodržovat školní rozvrhy a Daniel cítil ze strany některých spolužáků závist. Díky své prudce se rozjíždějící kariéře musel začít využívat služby soukromých učitelů. Sám připouští, že mu to ve škole nikdy moc nešlo. V roce 2006 úspěšně odmaturoval, když získal britský A-level. Tím jeho studium skončilo. Vzhledem k tomu, že se chtěl i nadále věnovat herectví a psaní se na žádnou vysokou školu ani univerzitu nehlásil.

Radcliffe měl velké problémy s alkoholem a trpěl depresemi. Na natáčení posledních dílů Harryho Pottera chodil pravidelně pod vlivem alkoholu. Později s alkoholem definitivně skoncoval poté, co si začal být vědom své závislosti.

Ke konci roku 2007 vydává několik básní pod jménem Jacob Gershon, což je kombinace jeho prostředního jména a židovského jména matky.

Daniel je jednoznačně nejbohatší britský herec, který si hraním vydělal již kolem 2,5 miliardy korun (rok 2018). V roce 2010 byl dokonce nejlépe placeným hollywoodským hercem.

Radcliffe podporuje různé charity, navrhl např. postel pro děti, která se jmenuje Cu-bed ze série VIP Kids a veškeré odměny z prodeje putovaly do jeho oblíbené charitativní organizace Demelza House, dětský hospic v Sittingbourne. Byl jednou z osobností, která v roce 2008 darovala své staré brýle na výstavu, připomínající oběti holocaustu. Peníze daroval také společnosti Get Connected UK, která zajišťuje “linku bezpečí” pro osoby mladší 25 let.

Od října 2012 chodí s herečkou Erin Darke, se kterou se dali dohromady při natáčení filmu Zbav se svých miláčků.

1999-2011 - herecké začátky a filmy bez čarodějnické tématiky
Svůj filmový debut si Daniel odbyl již ve svých deseti letech, kdy jej režisér Simon Curtis obsadil do televizního filmu David Copperfield, který byl natočen na motivy stejnojmenného románu Charlese Dickensona.

Po boku Pierce Brosnana si v roce 2001 zahrál v thrilleru Agent z Panamy (rež. John Boorman). Protože desetileté období mezi lety 2001 a 2011 patřilo výhradně čarodějnickému učni Harry Potterovi, stihl během této doby, jen hrstku jiných rolí. Kromě již zmíněného Agenta z Panamy to bylo v roce 2007 rodinné drama Prosincoví kluci (rež. Rod Hardy) vyprávějící příběh 4 chlapců ze sirotčince, kteří při příležitosti svých narozenin podniknou výlet k moři, kde o jednoho z nich projeví zájem mladý pár. Dalším a zároveň posledním “nepotterovským” snímkem v této dekádě bylo historické válečné drama Legenda o mém synovi (rež. Brian Kirk) dějově zasazeném do roku 1913, kdy se blíží válka.

2001-2011 - Čarodějnický učeň Harry Potter dostává tvář Daniela Radcliffa
Psal se rok 2000, kdy byl mladý a talentovaný Daniel Radcliffe osloven režisérem Chrisem Columbusem, aby se zúčastnil konkurzu na hlavní roli ve filmové adaptaci nejprodávanější knihy britské autorky J. K. Rowlingové, Harry Potter a kámen mudrců. Protože se Danielovi rodiče obávali jeho zklamání z neúspěchu, účast na konkurzu mu nedovolili. Za nedlouho se při hře Plné kapsy šutrů, setkali s producentem Davidem Heymanem, který je přemluvil, aby svého syna na konkurz přece jen pustili. S výběrem filmového Harryho Pottera pomáhala také sama autorka bestselleru J. K. Rowling. Už po shlédnutí filmu David Copperfield, kde viděla Daniela Radcliffa poprvé prohlásila “To je Harry Potter”. Tehdy Daniel splňoval také další podmínku, kterou měla Rowlingová. Do role Pottera chtěla neznámého chlapce, kterého svět pozná právě jako Harryho Pottera, což se podařilo dokonale. Ještě před natáčením vstoupili do hry znovu rodiče Radcliffa, kterým se nezdálo, že by se upsali na 6 pokračování natáčených v Los Angeles. Nakonec se ale domluvili a natáčení mohlo začít.

Ke konci roku 2001 konečně doráží do kin Harry Potter a Kámen mudrců, ve kterém se celý svět poprvé setkává se sirotkem Harry Potterem. Ten po smrti svých rodičů žije v rodině strýce Vernona a tety Petunie, kteří mu dávají neustále najevo, že to není jeho domov. Jednoho dne Harry obdrží dopis, který je předzvěstí změny v dosavadním životě. Stává se studentem Školy čar a kouzel v Bradavicích, která rozhodně nebude procházkou růžovou zahradou, zvlášť když se na povrch začne drát Harryho záhadná minulost a s ní černokněžník Lord Voldemort. Poprvé se tu Harry setkává se studentkou Hermionou (Emma Watson) a studentem Ronem (Rupert Grint), se kterými budou tvořit nerozlučnou trojku všech dílů.

Hned v roce 2002 nastupuje Harry do druhého ročníku Školy kouzel v Bradavicích ve filmu Harry Potter a Tajemná komnata, přestože jej domácí skřítek Dobby varoval, že mu v čarodějné škole hrozí smrt. Ve třetím pokračovaní, Harry Potter a vězeň z Azkabanu (2004), tráví třináctiletý Harry prázdniny u rodiny Dursleyových se zlou tetou Marge. Přestože má zakázáno používání kouzel, promění ji v obrovský balón a uteče záchranným autobusem do hospody Děravý kostel, kde se setká se samotným ministrem kouzel. Čtvrtý ročník ve Škole čar a kouzel pak zahajuje ve snímku Harry Potter a Ohnivý pohár (rež. Mike Newell), kde se utká v nebezpečném turnaji tří kouzelnických škol o Ohnivý pohár. Protože se do turnaje sám nepřihlásil, což mu nikdo nevěří, je víc než jasné, že někdo opět usiluje o jeho život.

Trojice hlavní hrdinů byla také v roce 2006 pozvána na oslavu 80. narozenin britské královny Alžběty II, kde byli zapojeni do hledání ukradené královniny kabelky. Oslava plná postav z dětských pohádek je zachycena v televizním filmu The Children's Party at the Palace.

Rok 2007 znamená pro Harryho již pátý ročník v Bradavicích. Ve filmu Harry Potter a fénixův řád (rež. David Yates) mu nikdo nevěří, že se setkal s Lordem Voldemortem a tím je zpochybněna jeho důvěryhodnost.

Smrtijedi povzbuzeni návratem Lorda Voldemorta působí spoušť jak ve světě mudlů, tak ve světě kouzelníků a Bradavice ve filmu Harry Potter a Princ dvojí krve (rež. David Yates, 2009) už dávno nejsou tím bezpečným místem, jakým kdysi bývaly.

Poslední pokračování Harry Potter a Relikvie smrti (rež. David Yates), bylo rozděleno na dvě části. První části tohoto velice očekávaného filmu se diváci dočkali v roce 2010. Úplné finále, ve kterém eskaluje bitva mezi dobrem a zlem do otevřené války čarodějného světa, si pak fanoušci užili v roce 2011 v druhé části Relikvie smrti.

Tím se uzavřela jeho kouzelnická kariéra, která jej katapultovala mezi nejbohatší lidi v Británii.

2012-současnost - Daniel se snaží oddělit od Pottera a začíná hrát pravidelně v nejrůznějších filmových žánrech
První roli v jeho “nové” kariéře si střihnul roku 2012 v mysteriózním hororu Žena v černém (rež. James Watkins). Snímek je natočen na motivy klasického duchařského příběhu a vypráví příběh právníka, který začíná odhalovat krutá a znepokojivá tajemství jedné odlehlé vesnice.

Roku 2013 si připsal do filmografie hned tři snímky. První z nich, nazvaný Zbav se svých miláčků (rež. John Krokidas) pojednává o doposud nevyprávěném příběhu vraždy, která se stala u zrodu generace bítníků. Film měl být původně natáčen již v roce 2008, tehdy tuto roli Daniel, kvůli Potterovi odmítl. Kvůli financím se natáčení pozdrželo, takže roli nakonec mohl Radcliffe získat. Následovala romantická komedie The F Word (rež. Michael Dowse), ve které se Radcliffe snaží vyřešit dilema lásky na první pohled. Rok zakončuje v dramatickém fantasy thrilleru Rohy (rež. Alexandre Aja), ve kterém je křivě obviněn ze znásilnění a vraždy své přítelkyně.

Rok 2015 zahajuje v romantické komedii Vykolejená (rež. Judd Apatow). Z hororového soudku je pak sci-fi snímek Viktor Frankenstein (rež. Paul McGuigan), ve kterém si Radcliffe střihl roli Frankensteinova pomocníka Igora, kteří se společně snaží stvořit život, který může změnit svět. Velice zajímavé je pak životopisné drama The Gamechangers (rež. Owen Harris), které vypráví příběh Sama Houserema, amerického tvůrce jedné z nejznámějších počítačových her na světě, kontroverzního Grand Theft Auto. V roce 2016 se Daniel představuje v roli, v jaké jste ho dosud neviděli. V thrilleru Imperium (rež. Daniel Ragussis) je mladý, idealistický a vzdělaný analytik, který právě nastoupil do FBI a odhaluje tu nejrůznější zákulisí falešných teroristických útoků. Dalšími filmy je melacholicky laděná kamarádská komedie Švýcarák (rež. Daniel Scheinert, Dan Kwan) a kriminalní komedie Podfukáři 2 (rež. Jon M. Chu).

V roce 2017 ukázal své herecké kvality v dobrodružném dramatu, natočeném podle skutečné události, Ztracen v džungli (rež. Greg McLean). Mladý Yossi Ghinsberg se vydá se skupinou kamarádů na dobrodružnou cestu pralesem. Po ztroskotání na divoké řece zůstane uprostřed nebezpečné džungle sám. Na roli bylo nutné se pořádně připravit, kvůli věrohodnosti filmu musel už tak hubený Radcliffe, shodit dalších 7 kg. Sešel se také se skutečným Yossim Ghinsbergem. Roku 2018, se v akčním thrilleru Přebytečná zátěž (rež. Jasper Ganslandt), snaží doručit zásilku drog, pričemž ho sleduje jak drogový kartel, tak protidrogová jednotka. V roce 2019 namluvil jednu z postav v animovaném dobrodružství Playmobil ve filmu (rež. Lino DiSalvo) a zahrál si v komediálním thrilleru Guns Akimbo (rež. Jason Lei Howden).

2020-budoucnost
Na rok 2020 jsou zatim ohlášeny dva filmy. Daniel by si měl zahrát, společně s Keanu Reevesem, v dramatu The Modern Ocean (rež. Shane Carruth). S Ian Hartem by se měl zase objevit v thrilleru Escape from Pretoria (rež. Geoffrey Hall).

Mohli by vás také zajímat…