Daniel Nii Tackie Mensah „Danny“ Welbeck je anglický fotbalový útočník, který hraje za anglický klub Manchester United FC.Klubová kariéraMládežnické kategorieWelbeck se narodil v roce 1990 nedaleko Manchesteru ghanským rodičům. V roce 2006 byl...

Životopis

Daniel Nii Tackie Mensah „Danny“ Welbeck je anglický fotbalový útočník, který hraje za anglický klub Manchester United FC.

Klubová kariéra
Mládežnické kategorie
Welbeck se narodil v roce 1990 nedaleko Manchesteru ghanským rodičům. V roce 2006 byl členem týmu Manchesteru United U-18, kde debutoval v zápase proti Sunderlandu. Přestože byl o dva roky mladší než ostatní, nastřílel mnoho gólů a stal se důležitým hráčem týmu. Manchester United FC
V červenci 2007 podepsal novou smlouvu a brzy se dočkal povolání do rezervního týmu. V lednu 2008 byl povolán do prvního týmu na šampionát v Saudské Arábii, kde debutoval jako náhradník za Andersona. Poprvé v soutěžním zápase nastoupil v League Cupu proti Middlesbrough FC. A svůj debut v Premier League zaznamenal 15. listopadu 2008 proti Stoke City, když vystřídal v 63. minutě Park Ji-Sunga. Welbeck v zápase dokonce vstřelil gól, když vystřelil z obrovské vzdálenosti a trefil se do šibenice. Zápas celkem skončil výsledkem 5:0. Celkem v sezóně odehrál 13 zápasů.

V sezóně 2011/12 dostal velké příležitosti od Alexe Fergusona a byl nasazen v základní sestavě Community Shield proti rivalům City. Přestože Manchester City FC o poločase vedl o dvě branky, United zápas otočili a vyhráli trofej. Také v lize začal nastupovat v základní sestavě po boku Wayna Rooneyho a týmu pomohl góly například proti Tottenhamu, Basileji, Fulhamu nebo Arsenalu, kterému United nadělili debakl 8:2.

Ve 34. kole Premier League 2012/13 20. dubna 2013 porazil Manchester United Aston Villu 3:0, Welbeck mohl v předstihu slavit se spoluhráči ligový titul (dvacátý v historii klubu).

Hostování: Preston North End FC a Sunderland AFC
V lednu 2010 poslal Sir Alex Ferguson Welbecka do týmu Prestonu, který vedl jeho syn Darren. Zde měl však problémy s kolenem a nakonec musel jít na operaci. Na sezónu 2010/11 byl znovu poslán na hostování, tentokrát do prvoligého Sunderlandu. V Sunderlandu poprvé vstřelil gól v zápase na Stamford Bridge proti Chelsea FC, kde Sunderland šokoval a vyhrál rozdílem třídy 3:0. Příští kolo Welbeck zařídil remízu 2:2 proti Evertonu a od expertů si vysloužil pochvalu. Celkem za tým ze severu Anglie vstřelil šest gólů.

Reprezentace
Mládežnické týmy
Welbeck nastupoval za mládežnické reprezentace Anglie už ve 14 letech. V květnu 2007 se s reprezentací do 17 let zúčastnil Mistrovství Evropy U17 v Belgii, kde ve finále angličtí mladíci podlehli Španělsku 0:1. A-mužstvo
Ghanský fotbalový svaz počítal do budoucna s Welbeckem do reprezentace, ale Welbeckovi došla pozvánka do reprezentace Anglie, kde debutoval v roce 2011 právě proti Ghaně na stadioně ve Wembley (29. března 2011 vystřídal v 81. minutě utkání Ashley Younga, utkání s Ghanou skončilo výsledkem 1:1). Svůj první gól vstřelil 2. června 2012 v přátelském utkání proti Belgii, když překonal belgického brankáře Simona Mignoleta, zápas skončil výsledkem 1:0.

Euro 2012
Následně se objevil i na soupisce trenéra Roye Hodgsona pro Euro 2012. 11. června nastoupil proti Francii, zápas skončil remízou 1:1 a Welbeck byl střídán v závěru utkání (91. minuta). V základní skupině rozhodl druhý zápas Anglie proti Švédsku gólem na 3:2, který znamenal vyřazení skandinávského týmu. V utkání proti Ukrajině nastoupil v základní sestavě a hrál do 82. minuty. Anglie zvítězila 1:0 gólem Wayna Rooneyho a postoupila do čtvrtfinále.

Ve čtvrtfinále se anglický tým střetl s Itálií a výrazně zaostával, nicméně defenziva dokázala pokrýt nápadité italské akce. Výsledek 0:0 vydržel i po prodloužení, na pokutové kopy zvítězila Itálie 4:2 a postoupila do semifinále proti Německu. Welbeck hrál do 60. minuty, pak jej vystřídal Andy Caroll.